Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzędzia | Zabytki

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Ceramika - czym jest oraz w jaki sposób ją wykonać?

kategoria: Temat na czasie

Materiały ceramiczne to temat bardzo obszerny i godny uwagi. Ich historia sięga odległych czasów starożytnych, a miejscem wynalezienia są Chiny. Każdemu z nas materiały te mogą kojarzyć się z czymś innym. Spowodowane jest to sporą ilością ich rozgałęzień. Mimo wielu rodzajów i zastosowań, każdy z tych elementów tworzony jest w ten sam sposób. Główną bazą jest oczywiście glina, z której tworzy się masę, a następnie wypala.

W poniższym wpisie przyjrzymy się nieco strukturze wyrobów ceramicznych oraz sprawdzimy, jakie cechy posiadają. W końcu, muszą one posiadać kilka czynników powodujących, że przez tyle tysięcy lat nie zostały wyparte przez inne materiały.

Z czego tworzy się masę ceramiczną?

Na początku wspomnieliśmy, że głównym składnikiem w kontekście wyrobów ceramicznych jest glina. Jej obecność jest oczywiście obowiązkowa i ciężko w jakikolwiek sposób ją zastąpić. Na samej glinie ciężko jest cokolwiek jednak zbudować. Do osiągnięcia dobrej jakości masy ceramicznej potrzebujemy jeszcze kilku, odpowiednich składników. Mowa tutaj głównie o kwarcu, skalenie, kaolinicie, piasku oraz wodzie.

Wszystkie wymienione surowce są bazą do osiągnięcia podstawowej masy ceramicznej. Oczywiście, w zależności od przeznaczenia, ich liczba może się zwiększyć, zmniejszyć lub po prostu zostaną one zastąpione czymś innym. Dobrym tego przykładem może być ceramika bolesławiecka, której baza wykonana jest z kamionki. Dokładniej jest to mieszanina gliny z piaskiem kwarcowym oraz skaleniem. Taka masa posiada doskonałą odporność na wysokie temperatury, ogień, a nawet nie przewodzi prądu. Nazywana jest inaczej ceramiką ogniotrwałą.

Podstawowe zastosowania ceramiki

Oczywiście, materiały ceramiczne w dużej mierze kojarzyć się nam mogą z produkcją naczyń. Na tym jednak ich użycie się nie kończy. Okazuje się, że szczególnie ceramika ogniotrwała znajduje sporo zastosowań w przemyśle. Dobrym tego przykładem może być firma Zamac, zajmująca się głównie produkcją materiałów ceramicznych dla branż wysokich temperatur. W ich ofercie, znaleźć możemy zarówno produkcję gotowych wyrobów ceramicznych dla dziedzin metalurgii, energetyki czy odlewnictwa, jak i również sprzedaż materiałów nieformowanych w postaci mas, betonów czy zasypek.

Ceramika świetnie spisuje się w kontekście izolacji termicznej. Jej zadaniem jest utrzymywanie wysokiej temperatury czynnika, co potrzebne jest na co dzień w różnego rodzaju hutach czy zakładach przemysłowych.

Sposoby formowania kształtów

Kształty materiałów ceramicznych są uzyskiwane głównie na dwa sposoby. Pierwszym i będącym najczęściej stosowanym w kontekście produkcji naczyń jest koło garncarskie. Metoda ta wymaga sporej precyzji, a częstotliwość wykonywania nie jest zbyt duża. Sposobu tego raczej nie używa się dla tworzenia hurtowych ilości.

 

Nowszym i częściej wykonywanym sposobem jest natomiast używanie gipsowych form. Masa ceramiczna wlewana jest do takiej formy, a następnie zastyga. Taki sposób umożliwia wytworzenie sporej ilości wyrobów w stosunkowo krótkim czasie i to zazwyczaj jego używa się w zakładach produkcyjnych.

 

 

 

 


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNOŚCI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach