Szukaj w serwisie

Kategorie:

Produkty budowlane | Praktyczne porady | Przed budow± | Fundamenty | ¦ciany i elewacje | Dach i rynny | Izolacje i ocieplenia | Stropy | Okna i parapety | Drzwi i bramy gara¿owe | Chemia budowlana | Technologie | Klinkier

Tutaj jeste¶: Budowa i remont / Klinkier

Budowa grilla ogrodowego

kategoria: Klinkier , opr. Redakcja, ¼ród³o: Wienerberger
Budowa grilla ogrodowego
[fot.: Wienerberger]

Letnie miesi±ce to szczyt sezonu grillowego. Swobodna atmosfera wspólnego biesiadowania na ¶wie¿ym powietrzu zachêcaj± do zapraszania go¶ci i przyjmowania zaproszeñ od innych. Smaczne i aromatyczne potrawy mo¿na szybko przygotowaæ nawet na ma³ym, przeno¶nym grillu. Je¶li jednak chcemy zachwyciæ naszych go¶ci piêknym, funkcjonalnym, murowanym grillem z cegie³, warto zastanowiæ siê nad jego budow±. 

W³a¶ciwie zaprojektowany grill mo¿e byæ niebanaln± ozdob± ka¿dego tarasu czy dzia³ki. Z jego budow± z pewno¶ci± poradzi sobie nawet jedna osoba, choæ oczywi¶cie pomoc s±siada lub przyjaciela jest zawsze mile widziana. Do budowy ¶wietnie nadaje siê ceg³a klinkierowa lub ceg³a elewacyjna. Przyda siê te¿ dobrej jako¶ci zaprawa murarska do klinkieru oraz ruszty ze stali - gotowe, kupione w markecie budowlanym, lub zamówione w zak³adzie ¶lusarskim. Pozosta³e elementy zale¿± wy³±cznie od naszej fantazji...

Wybór miejsca

Grill mo¿na umie¶ciæ na p³ycie tarasu lub w wybranym miejscu w ogrodzie. Podstawowym kryterium doboru miejsca powinna byæ nasza wygoda. Grill powinien staæ niedaleko miejsca biesiadowania, aby obs³uguj±ca go osoba mog³a uczestniczyæ w rozmowach. Dziêki zastosowaniu technologii odprowadzania dymu, mo¿emy go postawiæ blisko sto³u, aby wszyscy mieli do niego swobodny dostêp a pozostawione na ruszcie potrawy nie styg³y.

Wa¿ne, aby jego lokalizacja by³a spójna z koncepcj± ca³ego terenu oraz pozwala³a na jego swobodne wykorzystywanie do innych form wypoczynku. Pamiêtajmy te¿, aby w miarê mo¿liwo¶ci nie stawiaæ go w bezpo¶redniej blisko¶ci ¶ciany lub okapu budynku - unikniemy zabrudzenia dymem i t³uszczem.

Grill murowany

W zale¿no¶ci od indywidualnych potrzeb mo¿na samodzielnie zdecydowaæ o  jego wysoko¶ci oraz wielko¶ci rusztu a stabilna konstrukcja zwiêksza bezpieczeñstwo biesiadników. Murowany grill ma wiele zalet: nie rdzewieje, nie wymaga miejsca na przechowywanie go zim± i z pewno¶ci± nie zostanie skradziony.

Wa¿ne, aby zaprojektowaæ go tak, aby jak najlepiej odpowiada³ wszystkim naszym potrzebom. Przemy¶lana konstrukcja mo¿e byæ jednocze¶nie wêdzarni± lub funkcjonalnym schowkiem. Kolor grilla mo¿na dopasowaæ do elewacji domu lub innych elementów wyposa¿enia ogrodu. ¦wietnie nadaj±ca siê do tego ceg³a klinkierowa pozwala wybieraæ w¶ród wielu barw.

Ciekawym przyk³adem s± ceg³y elewacyjne. Wystêpuj± one w kilkunastu kolorach, od ¿ó³tych i piaskowych a¿ do ciemnych grafitów oraz czerni. Kolory ciemniejsze s± oczywi¶cie bardziej praktyczne, mniej widaæ na nich zanieczyszczenia. G³adka faktura lica (angoba) umo¿liwia ³atwe, bie¿±ce utrzymywanie czysto¶ci. Ceg³y rêcznie formowane mo¿na w razie potrzeby piaskowaæ, jednak w praktyce najczê¶ciej czy¶ci siê jedynie ruszt.

  • Przygotowywanie potraw na w³asnorêcznie wykonanym, lub samodzielnie zaprojektowanym grillu staje siê nie tylko wygodne ale i bardzo przyjemne. Przybli¿ony koszt takiej inwestycji zale¿y od konkretnego projektu i zaczyna siê ju¿ od kilkuset z³otych - mówi Grzegorz Sudo³ z firmy Wienerberger Ceramika Budowlana Sp. z o.o.

zdjecie
Przygotowanie pod³o¿a pod budwê grilla [fot.: Wienerberger]
Samodzielna budowa grilla krok po kroku

  • Przygotuj projekt grilla, dostosowuj±c jego rozmiar do wielko¶ci dzia³ki. Pamiêtaj, ¿e budowa bêdzie trwa³a kilka dni - zaplanuj to. Na etapie murowania i spoinowania ¶cian nie mo¿na dopu¶ciæ do ich zamoczenia. Warto ka¿dorazowo zabezpieczaæ grill foli±
  • Budowa p³yty fundamentowej, na której stanie grill. Zaznacz zarys grilla, najlepiej wbijaj±c paliki i rozci±gaj±c pomiêdzy nimi sznurek. Na tak wydzielonym obszarze wykop do³ek o g³êboko¶ci ok. 30 cm, który utward¼ ¿wirem a nastêpnie po³ó¿ równ± warstwê betonu. Tak przygotowana p³yta fundamentowa powinna byæ sezonowana, nale¿y pozostawiæ j± na kilka dni aby beton uzyska³ odpowiedni± wytrzyma³o¶æ.
  • Przed przyst±pieniem do prac zwi±zanych z murowaniem ¶cian, nale¿y dok³adnie oczy¶ciæ p³ytê fundamentow± i „na sucho" ustawiæ z cegie³ zarys grilla. Pozwoli to precyzyjnie wyznaczyæ k±ty proste w naro¿nikach.


  • zdjecie
    Poziomowanie p³yty [fot.: Wienerberger]
    Jako spoiwa do budowy ¶cian u¿ywamy zaprawy do klinkieru (najlepiej kupiæ gotow±). Na zaprawie u³ó¿ kolejne warstwy cegie³, pamiêtaj±c o umieszczeniu elementów dystansowych, dziêki którym fugi bêd± równe. Elementy dystansowe usuñ po u³o¿eniu kolejnych warstw muru. Warto pamiêtaæ, aby na bie¿±co sprawdzaæ poziom i pion ¶cian przy u¿yciu poziomnicy. W razie potrzeby, do wyrównania poszczególnych cegie³ u¿yj m³otka murarskiego.
  • zdjecie
    Budowa ¶cian grilla [fot.: Wienerberger]
    Na gotowych ju¿ ¶cianach mo¿esz zbudowaæ p³ytê paleniska. Ustaw tymczasow± podporê, na której u³o¿ysz ceg³y prostopadle do ¶cian, nastêpnie zamocuj p³ytê paleniska. Warto pozostawiæ podpory paleniska do czasu, a¿ zaprawa siê zwi±¿e. Górn± czê¶æ ¶ciany grilla u³ó¿ d³u¿szymi brzegami cegie³ do ¶rodka grilla. Wywieræ otwory w ceg³ach u³o¿onych z przodu. U¿yj krótkich prêtów do wzmocnienia konstrukcji.
    Miêdzy kolejnymi warstwami cegie³ umieszczamy ceowniki
    , które pos³u¿± za prowadnice rusztu. Warto zabezpieczyæ wszystkie metalowe elementy farb± antykorozyjn±. Sprawd¼, czy szyny ceowników s± oznaczone w odpowiedniej odleg³o¶ci. Mo¿esz u¿yæ w tym celu prêta o d³ugo¶ci odpowiadaj±cej szeroko¶ci zamówionego rusztu. Warto wbudowaæ ceowniki pomiêdzy dwie kolejne warstwy cegie³. Dziêki temu ruszt bêdzie móg³ siê znajdowaæ bli¿ej, lub dalej ognia.
  • Na p³ycie fundamentowej u³ó¿ bruk klinkierowy na wypoziomowanej podsypce piaskowo-cementowej. W miejscu, gdzie bêdzie palenisko u³ó¿ wyciêt± na wymiar blachê a w prowadnicach z ceowników - ruszt. Do osadzenia p³yty z piaskowca u¿yj specjalnego kleju do kamienia wypoziomuj j± dobrze i pokryj impregnatem. Grill jest ju¿ gotowy! Za kilka dni, kiedy zaprawa zwi±¿e, bêdziesz móg³ z dum± rozpocz±æ grillowanie.

autor: opr. Redakcja, ¼ród³o: Wienerberger

powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G£ÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNO¦CI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach