Szukaj w serwisie

Kategorie:

Produkty budowlane | Praktyczne porady | Przed budow± | Fundamenty | ¦ciany i elewacje | Dach i rynny | Izolacje i ocieplenia | Stropy | Okna i parapety | Drzwi i bramy gara¿owe | Chemia budowlana | Technologie | Klinkier

Czy rozmiar ma znaczenie?

kategoria: Praktyczne porady
Czy rozmiar ma znaczenie?
Wanna ROSA [Fot. RAVAK]

£azienka sta³a siê centrum ¶wiata naszych wnêtrz. Nie jest ju¿ tylko miejscem dbania o higienê, lecz stanowi tak¿e ¼ród³o relaksu i b³ogiego odprê¿enia. Czy ma³a przestrzeñ ³azienki mo¿e ograniczyæ rozmiar tej codziennej przyjemno¶ci?

Urz±dzanie w³asnego M to bez w±tpienia jeden z najbardziej emocjonuj±cych momentów w ¿yciu, ale równie¿ i ogromne wyzwanie! £azienka jest pomieszczeniem, w którym przede wszystkim nale¿y zadbaæ o komfort, funkcjonalno¶æ oraz – co niezmiernie wa¿ne –ergonomiê, czyli takie rozmieszczenie mebli i innych przedmiotów, które umo¿liwi swobodne, bezstresowe i bezkontuzyjne z niej korzystanie. Posiadacze ma³ych ³azienek nie maj± wiêc ³atwego ¿ycia.

- Dlatego firma Ravak – mówi Justyna Zuzanna Szpejnowska, niezale¿ny architekt wnêtrz z firmy StudioZ – postanowi³a podsun±æ takim osobom kilka pomys³ów na to, jak zagospodarowaæ przestrzeñ niewielkiej ³azienki. Wystarczy pamiêtaæ o kilku zasadach i… poznaæ parê sztuczek. To naprawdê proste! - zapewnia.

Tu odj±æ, tam dodaæ

Cz³owiek, aby swobodnie siê obróciæ, potrzebuje ok. 80 cm miejsca wokó³ siebie. Jest to minimum, umo¿liwiaj±ce choæby swobodne wytarcie siê po k±pieli. Co mo¿emy zrobiæ, aby uzyskaæ wiêcej przestrzeni?

- Najprostszym sposobem jest dodanie paru metrów kosztem s±siedniego pomieszczenia – dodaje Szpejnowska. - Wygospodarowanie choæby pó³kolistej wnêki pozwoli na ustawienie w niej np. zgrabnej wanny. Niestety nie jest to rozwi±zanie dla wszystkich. W takiej sytuacji warto przeprowadziæ ma³± inwentaryzacjê sprzêtu. Zacznijmy od pralki. Wielu uwa¿a, ¿e musi ona staæ w ³azience. Otó¿ niekoniecznie! Coraz wiêcej osób decyduje siê na umieszczenie jej w korytarzu lub w kuchni. Dziêki temu mo¿na zyskaæ sporo wolnej przestrzeni.

zdjecie
Wanna ROSA [Fot. RAVAK]
¬ród³a k±pielowej uciechy

Najwa¿niejszymi, i zarazem zajmuj±cym najwiêcej miejsca w ³azience elementami, s± urz±dzenia sanitarne. Wanna czy prysznic? Oto jest pytanie. Rzucaj±c odpowied¼ bez zastanowienia, wymknie siê: „kabina prysznicowa!”. Jednak mi³o¶nicy moczenia siê w rozgrzewaj±cej, paruj±cej wodzie nie mog± pozostaæ bez wyj¶cia.

- Utar³o siê, ¿e wanna, aby zapewniæ w³a¶ciwy sobie komfort, powinna zajmowaæ przynajmniej po³owê ³azienki – zauwa¿a ekspert ze StudioZ - Nie jest to prawd±. Obecnie bowiem dostêpne s± wanny asymetryczne, które – mimo zdecydowanie mniejszych gabarytów – oferuj± tak± sam± funkcjonalno¶æ.

Najlepszym na to dowodem jest wanna o wdziêcznym imieniu „Rosa” z kolekcji firmy Ravak. Najmniejszy model mierzy jedyne 140 cm d³ugo¶ci, a oferuje wiêcej miejsca do le¿enia ni¿ klasyczna, 170 cm wanna prostok±tna. Jak to mo¿liwe? Sekret tkwi w³a¶nie w asymetrii, której zastosowanie pozwoli³o zaoszczêdziæ w ³azience a¿ 30 - jak¿e potrzebnych! - centymetrów.

Zalet± modelu „Rosa” firmy Ravak jest równie¿ to, ¿e je¶li kto¶ zapragnie zostaæ posiadaczem zarówno wanny, jak i prysznica, to jest to równie¿ do wykonania. Wówczas wystarczy zdecydowaæ siê na zakup jednego z dedykowanych parawanów wannowych. Dziêki temu na tej samej przestrzeni po³±czymy komfort k±pieli w wannie z funkcjonalno¶ci± kabiny prysznicowej.

Oszukaæ oko

- Wybór i odpowiednie ustawienie urz±dzeñ to jednak nie wszystko, co mo¿emy zrobiæ dla ma³ej ³azienki – kontynuuje Szpejnowska. - Zastosowanie kilku tricków mo¿e nie wp³ynie na jej ergonomiê, ale za to nada jej wra¿enia przestrzeni. Proszê zawsze zwracaæ uwagê na odpowiednio dobrane kolory, kszta³t i fakturê materia³ów, u¿ytych do wykoñczenia ¶cian, pod³óg i sufitu. Z palety barw wybieramy wy³±cznie odcienie jasne, choæ niekoniecznie bia³e. Przestrzeni nadaj± te¿ kolory kojarz±ce siê z, oczywi¶cie, wod± – ch³odne odcienie niebieskiego, b³êkitu oraz delikatnego fioletu. Pamiêtajmy przy tym, by w jednym pomieszczeniu nie stosowaæ wiêcej ni¿ trzech barw. Unikniemy wra¿enia chaosu.

Ponadto prost± i bardzo skuteczn± sztuczk± jest zastosowanie takich samym materia³ów zarówno na ¶cianach, jak i na suficie oraz/lub pod³odze.

Dodatkowo wra¿eniu przestrzeni sprzyjaj± te¿ du¿e lustra umieszczone na ¶cianach. Jednym z najwa¿niejszych elementów jest jednak w³a¶ciwe o¶wietlenie – bardzo jasne, docieraj±ce do ka¿dego zakamarka. Idealn± sytuacjê maj± Ci, którym do ³azienki wpadaj± promienie s³oneczne – najbardziej korzystne nie tylko dla przestrzeni, ale i dla naszego oka. Je¶li nie mamy takiej mo¿liwo¶ci, zadbajmy o to, by nasze ¼ród³o ¶wiat³a mia³o chocia¿ barwê zbli¿on± do ¶wiat³a dziennego.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G£ÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNO¦CI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach