Szukaj w serwisie

Kategorie:

Produkty budowlane | Praktyczne porady | Przed budow± | Fundamenty | ¦ciany i elewacje | Dach i rynny | Izolacje i ocieplenia | Stropy | Okna i parapety | Drzwi i bramy gara¿owe | Chemia budowlana | Technologie | Klinkier

Domy klasy A

kategoria: Domy murowane

Firma BuildDesk Polska, ekspert w dziedzinie efektywno¶ci energetycznej przedstawia trzy europejskie przyk³ady domów niskoenergetycznych oraz pasywnych i przekonuje, ¿e warto inwestowaæ w nowoczesne rozwi±zania, by w przysz³o¶ci wiele zaoszczêdziæ.

Domy niskoenergetyczne, to takie, których zapotrzebowanie na ciep³o, kszta³tuje siê na poziomie od 30 do 60 kWh/m2 na rok. Je¶li natomiast spada ono poni¿ej 15 kWh/m2 rocznie, budynki takie nazywa siê pasywnymi. Ich energoch³onno¶æ jest wiêc o 70-90 proc. mniejsza ni¿ tradycyjnych budynków. Wspó³czynnik przenikania ciep³a dla przegród w domu pasywnym wynosi nie wiêcej ni¿ 0,15 W/(m2K), co jest zapewnione przez bardzo dobr± izolacjê domu, o grubo¶ci miêdzy 30 a 50 cm. Czêsto stosuje siê okna z potrójnymi szybami, systemy wentylacji opieraj±ce siê na odzysku ciep³a i wykorzystywaniu energii s³onecznej.

- Rosn±ca ¶wiadomo¶æ spo³eczna na temat ocieplania siê klimatu oraz wzrastaj±ce ceny energii tworz± potrzebê powstawania obiektów z niskim zapotrzebowaniem na ciep³o i energiê, emituj±cych niewielkie ilo¶ci CO2 - mówi Piotr Pawlak, Dyrektor Zarz±dzaj±cy BuildDesk Polska. - W Europie powstaje ich coraz wiêcej. Pionierami s± Niemcy i Austria. £±cznie wzniesiono w tych krajach ju¿ ponad 8 000 budynków pasywnych, w tym domy mieszkalne, szko³y, budynki biurowe, przedszkola i supermarkety - dodaje Pawlak.

zdjecie
Dom Wolfganga Kögelbergera
1 m3 drewna na rok

W pó³nocno-wschodniej Austrii, 20 km od Linz powsta³ dom, którego roczne zu¿ycie energii wynosi zaledwie 14 kWh/m2 na rok. Jego w³a¶cicielem jest Wolfgang Kögelberger, który zawodowo zajmuje siê efektywno¶ci± energetyczn±, pracuj±c w austriackim oddziale firmy BuildDesk. Dom jest po³o¿ony w ostrym górskim klimacie na wysoko¶ci 760 m n.p.m. Zimy s± tu d³ugie, z bardzo niskimi temperaturami, a ¶nieg zalega od listopada do marca. To jednak nie wyklucza zastosowania energooszczêdnych rozwi±zañ.

Budynek zosta³ oddany do u¿ytku dwa lata temu. Na dwóch piêtrach mie¶ci siê 158 m2 powierzchni u¿ytkowej. Dom sk³ada siê z czê¶ci mieszkalnej oraz podpiwniczonego gara¿u z czê¶ci± gospodarcz±. Grubo¶æ izolacji domu wynosi od 40 do 60 cm, ale gara¿ i piwnica nie s± ocieplone, natomiast s± odizolowane od czê¶ci ogrzewanej domu. Pod domem po³o¿ono 60 cm warstwê szk³a piankowego, aby termicznie oddzieliæ dom od ziemi. Dach jest p³aski, zrobiony z lekkich drewnianych belek, na których zainstalowano izolacjê o grubo¶ci 45 cm, podczas gdy ca³a pow³oka budynku jest wykonana w konstrukcji lekkiej, wewnêtrzne ¶ciany i sufit, który oddziela dwa piêtra, wylane zosta³y z masywnego betonu, by zwiêkszyæ masê i zarazem pojemno¶æ ciepln± tam gdzie jest to potrzebne, czyli wewn±trz domu. Okna maj± potrójn± warstwê szyb, specjalne drewniane ramy i uszczelnienia z korka. Zewnêtrzne ¶ciany zbudowane w technologii szkieletu drewnianego, wype³nionego 40 cm warstw± we³ny mineralnej.

- Dodatkowo budynek jest wyposa¿ony w system wentylacyjny z odzyskiem ciep³a do 90 proc., 18 m2 paneli s³onecznych wmontowanych w po³udniow± fasadê, zapasowy zaizolowany zbiornik ciep³ej wody do celów grzewczych o pojemno¶ci 1000 litrów umieszczony na 1 piêtrze, wewn±trz termicznej pow³oki. Betonowe ¶ciany maj± wewn±trz miedziane rury systemu ogrzewania, który daje niemal¿e 100 proc. szczelno¶ci - t³umaczy Wolfgang Kögelberger. - Zastosowa³em te¿ awaryjne rozwi±zanie. W piwnicy znajduje siê kocio³ na drewno wykorzystywany jedynie w przypadku, gdy s³oñce nie dostarcza dostatecznie du¿o energii. Zazwyczaj zdarza siê to w zimie, po 2 tygodniach braku s³oñca. £±cznie roczne zu¿ycie drewna zamyka siê jednak w 1 m3 - dodaje Kögelberger.

zdjecie
Dom Markusa Schrödera
Klasa „A"

Jeden z najbardziej energooszczêdnych domów w Niemczech nale¿y do Markusa Schrödera, pracownika niemieckiego oddzia³u firmy BuildDesk. Jego roczne zapotrzebowanie na energiê wynosi jedynie 26 kWh/m2 na rok. Budynek, o powierzchni 135 m2, zosta³ zbudowany w 1952, a w 2006 roku przeszed³ gruntowny remont. Przed renowacj± dom zu¿ywa³ rocznie 620 kWh/m2 energii. Oznacza to, ¿e zastosowane rozwi±zania pozwoli³y na zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na ciep³o prawie dwudziestoczterokrotnie. Dom wcze¶niej zakwalifikowany by³ do najni¿szej klasy wydajno¶ci energetycznej „I", a w czasie jedenastomiesiêcznego remontu przeszed³ do klasy „A".

Centralnym punktem projektu by³o zastosowanie nowoczesnego systemu ogrzewania, kot³a c.o. wykorzystuj±cego pellety, czyli materia³ opa³owy ze sprasowanych trocin, wiórów i zrêbków. Ich warto¶æ opa³owa jest wy¿sza ni¿ drewna, charakteryzuj± siê nisk± wilgotno¶ci±, a w czasie spalania powstaje niewielka ilo¶æ popio³u. Innym wa¿nym punktem by³a izolacja domu. We³nê mineraln± po³o¿ono nie tylko na ¶cianach zewnêtrznych budynku, ale równie¿ pomiêdzy piwnic± i parterem oraz na dachu, na którym zosta³a po³o¿ona we³na mineralna 36 cm. Zainstalowano okna z podwójnymi szybami.

- G³ównym celem remontu by³a redukcja zu¿ycia energii. I uda³o siê, renowacja pozwoli³a na zaoszczêdzenie 70 proc. kosztów energii - mówi Markus Schröder. Remont by³ tym bardziej op³acalny, ¿e zosta³ przeprowadzony w ramach programu Deutsche Energie Agentur, a to oznacza³o otrzymanie dotacji na przeprowadzenie usprawnieñ. - Wysoko¶æ dotacji zale¿y od efektywno¶ci energetycznej rozwi±zañ które siê stosuje. Im bardziej efektywne energetycznie rozwi±zania zastosujemy tym wiêksz± dop³atê otrzymujemy - t³umaczy Schröder.

Blok pasywny

W Danii powstaje natomiast pierwszy pasywny budynek wielorodzinny „Golf". W sk³ad bloku bêdzie wchodzi³o 40 ekskluzywnych mieszkañ w³asno¶ciowych rozmieszczonych na 4 piêtrach. Mieszkania bêd± niezwykle luksusowe, a rozwi±zania energooszczêdne nie wp³yn± negatywnie na ich jako¶æ i funkcjonalno¶æ. Projekt pokazuje, jakie mo¿liwo¶æ daje po³±czenie wydajno¶ci energetycznej i zachowanie wysokich walorów estetycznych budynków. Doskonale izolowane budynki dziêki zastosowaniu zaawansowanej wentylacji z kontrol± wilgotno¶ci zapewniaj± idealny komfort i atmosferê wewn±trz pomieszczeñ.

To siê op³aca

- W Polsce powstaje coraz wiêcej biur architektonicznych maj±cych w swojej ofercie domy pasywne, rozwija siê równie¿ rynek doradców energetycznych, którzy pomagaj± w doborze najlepszych rozwi±zañ technicznych - mówi Piotr Pawlak. - Budowa domu energooszczêdnego to obecnie koszt ok. 25 do 30 proc. wiêkszy ni¿ budowy standardowej, a jej czas zwrotu mo¿e siêgn±æ kilkunastu lat. Coraz powszechniejsze jest jednak patrzenie na budowê jak na inwestycjê. Ludzie chc± wykorzystaæ mo¿liwo¶ci i ¶rodki, aby wybudowaæ lepszy dom, by w przysz³o¶ci, po zakoñczeniu aktywno¶ci zawodowej, kiedy ich mo¿liwo¶ci finansowe bêd± mniejsze, mieszkaæ w domu zdecydowanie tañszym w utrzymaniu" - dodaje Pawlak.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G£ÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNO¦CI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach