Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowo¶ci rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzêdzia | Zabytki

Tutaj jeste¶: Aktualno¶ci / Temat na czasie

Elewacja po zimie

kategoria: Temat na czasie, opracowanie: Redakcja, ¼ród³o: Atlas
obrazek aktualno¶ci
Elewacja po zimie [fot.: Schutterstock]

Komplementarny system ¶ciany no¶nej, os³onowej oraz materia³u izolacyjnego ma dobre w³a¶ciwo¶ci izolacyjne, o ile zapewniona zosta³a skuteczna wentylacja ca³ej konstrukcji.

Do wnêtrza ¶ciany trójwarstwowej wilgoæ mo¿e przedostawaæ siê:
- w wyniku opadów atmosferycznych,
- poprzez parowanie z wnêtrza domu.

Trudne warunki s± szczególnie zim±, gdy  na zewn±trz jest temperatura ujemna, a w pomieszczeniach dodatnia, wewn±trz ¶ciany dochodzi do skraplania siê pary wodnej - jest to tak zwany „punkt rosy".

Skutki zawilgocenia ¶ciany

Zawilgocenie materia³ów konstrukcyjnych oraz izolacyjnych zmniejsza:

  • w³a¶ciwo¶ci termoizolacyjne,
  • prowadzi do korozji biologicznej ¶cian.

Wentylacja ¶ciany trójwarstwowej

Dobrze wykonana wentylacja ¶ciany powinna umo¿liwiaæ szybkie odparowywanie wody.  W tym celu w strukturze ¶ciany trójwarstwowej wykonuje siê szczelinê powietrzn±, której szeroko¶æ wynosi najczê¶ciej od 2 do 4 cm. Powinna siê ona zaczynaæ oko³o 30 cm nad powierzchni±, a koñczyæ dopiero pod dachem.

Równie wa¿ne jest rozmieszczenie otworów wentylacyjnych (pustych spoin) na górze i na dole warstwy os³onowej, których ³±czna powierzchnia na ka¿dym metrze kwadratowym powinna wynosiæ od 350 do 750 mm². 

Rozwi±zaniem alternatywnym dla pustych spoin s± specjalne puszki, umo¿liwiaj±ce przep³yw powietrza z zewnêtrz do szczeliny i odwrotnie. W miejscach przerwania ci±g³o¶ci szczeliny powietrznej, takich jak na przyk³ad okna, otwory wentylacyjne wykonuje siê tak¿e pod i nad nimi. Gwarantuje to cyrkulacjê powietrza na ca³ej d³ugo¶ci ¶ciany.

¦ciany trójwarstwowe bez szczeliny?

¦ciany trójwarstwowe mo¿na budowaæ bez szczeliny powietrznej. Pod wzglêdem konstrukcyjnym wystêpowanie lub brak szczeliny nie ma ¿adnego znaczenia - ró¿nica wystêpuje wy³±cznie w kontek¶cie wentylacji.

Je¶li szczelina wentylacyjna nie zosta³a zostawiona, wówczas utrudnione, a nawet niemo¿liwe bêdzie odprowadzanie wilgoci z "punktu rosy". Obecno¶æ szczeliny sprawia, ¿e skroplona para wodna mo¿e sp³ywaæ po zamontowanych w odpowiednim miejscu kapinosach na zewnêtrz ¶ciany. Jej brak powoduje akumulacjê wilgoci we wnêtrzu.

Nie ka¿dy materia³ izolacyjny wymaga wentylowania

Warto podkre¶liæ, ¿e nie ka¿dy materia³ izolacyjny wymaga wentylowania. Niektórzy producenci podaj±, ¿e ich produkt mo¿e byæ stosowany do budowy ¶cian trójwarstwowych bez szczeliny powietrznej, charakteryzuj±c go jako nienasi±kliwy i odporny na wilgoæ. Inni nakazuj± pozostawienie szczeliny, gdy¿ gwarantuje to optymalne wykorzystanie parametrów materia³u.

Mo¿na wiêc zdecydowaæ siê na zastosowanie we³ny lub styropianu, niewymagaj±cych wentylacji. Nale¿y jednak pamiêtaæ o tym, ¿e wilgoæ wp³ywa równie¿ na ¶cianê os³onow±, w szczególno¶ci na spoiny. Odprowadzanie wilgoci z wnêtrza konstrukcji pomaga utrzymaæ estetyczn± elewacjê przez wiele lat.

autor: opracowanie: Redakcja, ¼ród³o: Atlas

powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G£ÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNO¦CI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach