Szukaj w serwisie

Kategorie:

Produkty budowlane | Praktyczne porady | Przed budow± | Fundamenty | ¦ciany i elewacje | Dach i rynny | Izolacje i ocieplenia | Stropy | Okna i parapety | Drzwi i bramy gara¿owe | Chemia budowlana | Technologie | Klinkier

Tutaj jeste¶: Budowa i remont / Okna i parapety

Funkcje okien

kategoria: Okna i parapety , opracowanie: Redakcja, ¼ród³o: MS wiêcej ni¿ Okna
Funkcje okien
Funkcje okien [fot.: MS wiêcej ni¿ Okna]

Skuteczna ochrona przed ha³asem, odporno¶æ na w³amania oraz energooszczêdno¶æ - to tylko niektóre z w³a¶ciwo¶ci, jakie powinny posiadaæ nowoczesne okna. Ale wybór ka¿dej kolejnej opcji to tak¿e dodatkowe koszty - nie zawsze potrzebne.

Z niektórych funkcji mo¿emy w wielu wypadkach spokojnie zrezygnowaæ i to bez wp³ywu na domowy komfort. Podstawowym czynnikiem, który nale¿y braæ pod uwagê przy wyborze idealnego produktu do naszego domu jest przede wszystkim to gdzie i w jakiej okolicy mieszkamy.

Najwa¿niejsze jest energia

Jedn± z najbardziej po¿±danych przez klientów cech wspó³czesnych okien jest bez w±tpienia energooszczêdno¶æ. I nie ma siê czemu dziwiæ poniewa¿ to w³a¶nie od okien zale¿y w du¿ym stopniu wspó³czynnik energooszczêdno¶ci ca³ego domu, a w efekcie koszty jego ogrzewania i utrzymania.

  • W budynkach wielorodzinnych straty ciep³a przez nieszczeln± lub star± stolarkê okienn± wynosz± czêsto nawet 45%, z kolei w domach jednorodzinnych mo¿e to byæ 25%. W obu wypadkach jest to bardzo du¿o, dlatego odpowied¼ na to, jakie okna najlepiej wybraæ, nasuwa siê sama. Nawet, je¶li bêdziemy musieli za nie zap³aciæ trochê wiêcej - informuje Artur G³uszcz z firmy MS wiêcej ni¿ OKNA, producenta okien TYTANOWYCHtermo.

Spokój w liczony w cenê

Na d¼wiêkoszczelno¶æ najwiêkszy wp³yw ma rodzaj szyb. Generalnie, czym grubsze szk³o tym ochrona przed ha³asem jest lepsza.

  • Izolacyjno¶æ akustyczn± okien okre¶la wyra¿ony w decybelach wspó³czynnik Rw. Czym jest on wy¿szy tym korzystniej. Odwrotna sytuacja dotyczy natomiast wska¼nika izolacyjno¶ci cieplnej Uw, który powinien byæ jak najmniejszy - wyja¶nia G³uszcz.

Ale tak naprawdê nie magia liczb jest tutaj najwa¿niejsza, ale to gdzie mieszkamy. Nie ma sensu inwestowaæ w dro¿sze szyby o najlepszych parametrach akustycznych, je¶li nie jest to konieczne. Na spokojnym, kameralnym osiedlu lub na wsi w zupe³no¶ci sprawdz± siê te o Rw wynosz±cym od 30 do 32 dB. Szyby, w których wspó³czynnik Rw jest nie mniejszy ni¿ 35dB s± natomiast konieczne, je¶li przysz³o nam mieszkaæ w centrum miasta, przy ruchliwej, przelotowej drodze lub w pobli¿u lotniska. W przeciwnym wypadku bêdziemy musieli siê przyzwyczaiæ do rozmów i ogl±dania telewizji przy akompaniamencie ulicznego zgie³ku i szumu przeje¿d¿aj±cych samochodów.

A co z bezpieczeñstwem?

Kluczem do bezpieczeñstwa s± w przypadku okien okucia, ale tak¿e szyby. Je¶li zale¿y nam na tym, aby kupiæ produkt antyw³amaniowy, powinni¶my pytaæ sprzedawcê nie tylko o rodzaje zastosowanych rozwi±zañ, ale tak¿e certyfikaty, które potwierdzi³yby to, ¿e oferowany produkt spe³nia okre¶lone normy. Warto pamiêtaæ, ¿e okna w wy¿szych klasach bezpieczeñstwa, wyposa¿one s± w odporn± na uderzenia szybê, posiadaj±c± kilka warstw specjalnej antyw³amaniowej folii.

Na rynku nie brakuje tak¿e dodatkowych rozwi±zañ zwiêkszaj±cych poczucie naszego bezpieczeñstwa np. alarmów i czujników otwarcia zwanych kontaktronami, które mo¿na po³±czyæ z systemem alarmowym, ale tak¿e klimatyzacj± czy ogrzewaniem. Natomiast w¶ród nowinek znajdziemy chocia¿by detektory zbicia szyby lub detektory grawitacyjne. Pytanie tylko, czy warto za wszelk± cenê zamieniaæ nasz dom w trudn± do zdobycia twierdzê?


Solidniejszy, bogatszy pakiet zabezpieczeñ jest jak najbardziej uzasadniony, je¶li mieszkamy w okolicy niebezpiecznej, albo gdy nasz dom jest oddalony od innych zabudowañ i nie mamy s±siadów, którzy mogliby zauwa¿yæ próbê w³amania.

Zaawansowane rozwi±zania wydaj± siê natomiast zbêdne, gdy mieszkamy na wy¿szym piêtrze w bloku pozbawionym balkonów albo instalacji, po których móg³by z ³atwo¶ci± wspi±æ siê nieproszony go¶æ.


  • Z pewno¶ci± nie warto nigdy oszczêdzaæ na energooszczêdno¶ci. Im lepsze parametry cieplne okna, tym ni¿sze rachunki zap³acimy za ogrzewanie domu w zimie. W przypadku pozosta³ych funkcji warto przede wszystkim dok³adnie zdiagnozowaæ potrzeby i skonsultowaæ decyzjê z dobrym sprzedawc±. To gwarancja nie tylko udanego zakupu, ale tak¿e rozs±dnie wydanych pieniêdzy - dodaje G³uszcz.

autor: opracowanie: Redakcja, ¼ród³o: MS wiêcej ni¿ Okna

powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G£ÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNO¦CI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach