Szukaj w serwisie

Kategorie:

Ogrzewanie | Elektryczność | Wentylacja i klimatyzacja | Woda | Automatyka

Tutaj jesteś: Instalacje / Ogrzewanie

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

kategoria: Ogrzewanie , opr. Redakcja, źródło: Convector
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?
[fot.: Convector]

Montaż instalacji grzewczej w domu to jeden z ważniejszych etapów budowy inwestycji. W końcu ponad dwie trzecie kosztów jego utrzymania pochłania ogrzewanie, które co roku jest droższe. Dlatego ciągle szukamy skutecznych sposobów na oszczędne ogrzanie naszego domu, tak, aby zapewnić sobie upragnione ciepło oraz niskie rachunki.

Aby zagwarantować optymalne ogrzanie domu przy niskich kosztach należy pomyśleć o tym już na etapie jego budowy. Dobra izolacja domu w postaci odpowiedniej grubości styropianu lub wełny mineralnej pozwoli ograniczy straty ciepła użytkowanego budynku. Wybór właściwej instalacji grzewczej również nie jest bez znaczenia. Jeśli zdecydujemy się na montaż grzejników, to warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, które w istotny sposób mogą wpłynąć na późniejsze, oszczędne ogrzanie domu.

Montaż grzejnika we właścwym miejscu

Dla oszczędności ciepła bardzo ważny jest odpowiedni montaż grzejnika w pomieszczeniu.

Regułą jest instalowanie grzejników pod oknami, co zapewnia odpowiedni obieg powietrza w pomieszczeniu. Odległość zarówno podłogi jak i parapetu od grzejnika nie powinna być mniejsza niż 12 cm.

Mniejsze odległości tłumią konwekcję - ciepłe powietrze z grzejnika kieruje się ku górze, miesza się z chłodnym spływającym z okna i w miarę równomiernie rozprowadzane jest po pomieszczeniu.

Taki montaż pozwoli optymalnie wykorzystać oddawane z grzejnika ciepło. W przypadku kiedy w pomieszczeniu znajdują się duże przeszklenia, warto pomyśleć o zainstalowaniu, tak modnych ostatnio, grzejników niskich lub grzejników kanałowych. Ukryte w podłodze nie tylko nadadzą wnętrzu niepowtarzalny styl, ale również zminimalizują straty ciepła spowodowane przez dużą powierzchnię szyb.

Grzejnik z termostatem

Oszczędny grzejnik niezależnie od modelu powinien być wyposażony w termostat z głowicą. Termostat pozwala ustawić odpowiednią temperaturę i w przypadku kiedy w pomieszczeniu zostanie ona przekroczona, wówczas następuje ograniczenie przepływu ciepłej wody przez grzejnik. Można na przykład nieznacznie obniżyć temperaturę w nocy lub podczas naszej nieobecności w domu.

Innym sposobem na regulację temperatury jest montaż programowalnego sterownika, który według naszych potrzeb wyłączy ogrzewanie lub go włączy, szybko doprowadzając w mieszkaniu do żądanej temperatury. To wszystko pozwala dodatkowo obniżyć koszty ogrzewania. Należy pamiętać, że obniżenie temperatury w pomieszczeniu o 1 stopień może skutkować obniżeniem kosztów ogrzewania rzędu 4-5%.

Odpowietrzanie instalacji

Nie bez znaczenia jest również odpowiednie dbanie o instalację grzewczą przez jej należyte odpowietrzenie. Tlen zawarty w powietrzu, wewnątrz grzejnika, powoduje jego przyśpieszoną korozję, dlatego tego typu operację powinniśmy wykonać przed każdym sezonem grzewczym. Ma to szczególne znaczenie dla instalacji wykonanych z mniej odpornych na korozję materiałów.

Pamiętajmy również o tym, że zapotrzebowanie na ciepło jest różne i zależy nie tylko od temperatury zewnętrznej ale i od stanu technicznego danego budynku – jego wieku, wielkości i ilości oraz rodzaju posiadanych przeszkleń. Te czynniki mają istotny wpływ na zapotrzebowanie domu na ciepło oraz na wysokość naszych rachunków.

autor: opr. Redakcja, źródło: Convector

powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNOŚCI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach