Szukaj w serwisie

Kategorie:

Ogrzewanie | Elektryczno¶æ | Wentylacja i klimatyzacja | Woda | Automatyka

Klimatyzacja: prawdy i mity

Klimatyzacja: prawdy i mity
Klimatyzacja: prawdy i mity [fot.: Lars]

Towarzyszy nam ka¿dego dnia, w samochodzie, pracy, instytucjach publicznych, coraz czê¶ciej równie¿ w domach. Zdania co do skuteczno¶ci klimatyzacji i jej wp³ywu na zdrowie cz³owieka s± podzielone. Pora wiêc uzupe³niæ wiedzê i rozwiaæ wszelkie w±tpliwo¶ci.

Na najwa¿niejsze i najbardziej nurtuj±ce pytania odpowiada ekspert, Agnieszka Fabi¶ z firmy LARS.

Czy u¿ytkowanie klimatyzacji mo¿e powodowaæ przeziêbienia?

Tak, ale jest to prawda tylko czê¶ciowa. Wszystko zale¿y od sposobu, w jaki korzystamy z klimatyzacji. Przeziêbienia mo¿e spowodowaæ równie¿ zwyk³y pokojowy wentylator, gdy przez d³u¿szy czas bêdziemy przebywaæ w obrêbie jego bezpo¶redniego podmuchu. Podobnie jest z klimatyzacj±. Je¶li zaprogramowana temperatura bêdzie zbyt niska, to nasz organizm bêdzie nara¿ony na wyziêbienie. Je¶li do tego bêdziemy czêsto wychodziæ na zewn±trz ch³odzonego pomieszczenia, gdzie temperatura bywa zwykle znacznie wy¿sza, mamy przeziêbienie gotowe!

Z badañ przeprowadzonych przez naukowców wynika, ¿e cz³owiek najlepiej czuje siê w temperaturach 20-24 stopni C. Dodatkowo, aby unikn±æ niebezpieczeñstwa zachorowania w upalne dni, ró¿nica temperatur wewn±trz i na zewn±trz powinna wynosiæ maksymalnie 5-7 stopni C.

Czy klimatyzatory maj± z³y wp³yw na alergików?

Niezupe³nie.
Nowoczesne urz±dzenia wyposa¿one s± w specjalne filtry, które powstrzymuj± niebezpieczne drobnoustroje i wszelkie zanieczyszczania, takie jak: zarodniki grzybów, ple¶ñ, roztocza, ludzki naskórek czy sier¶æ zwierz±t. Nowoczesne biofiltry i filtry plazmowe instalowane w klimatyzatorach s± obecnie najskuteczniejszym rozwi±zaniem i eliminuj± do 80% zanieczyszczeñ znajduj±cych siê w powietrzu.

Klimatyzatory osuszaj± ponadto powietrze, co korzystnie wp³ywa na alergików. S± te¿ skuteczn± barier± oddzielaj±c± pomieszczenia od alergenów znajduj±cych siê na zewn±trz, takich jak py³ki drzew i traw. Mo¿na wiêc ¶mia³o stwierdziæ, ¿e klimatyzacja nie tylko nie jest szkodliwa, ale wrêcz pomaga uczulonym. Problemem mog± byæ jedynie starsze urz±dzenia lub te, które nie s± systematycznie czyszczone i konserwowane.

Czy klimatyzacja wydziela nieprzyjemny zapach?

Tylko zaniedbane i nieserwisowane urz±dzenia mog± zachowywaæ siê w ten sposób. Klimatyzator, jak ka¿de inne urz±dzenie, wymaga czyszczenia i okresowych przegl±dów. Postêpowanie zgodnie z zaleceniami producenta uchroni nas przed przykrymi niespodziankami. Wiêkszo¶æ firm zajmuj±cych siê naprawami klimatyzatorów zaleca wykonanie jednego lub dwóch przegl±dów w ci±gu roku. Wizyta specjalisty po³±czona z czyszczeniem filtrów i sprawdzeniem sprawno¶ci ca³ego systemu pozwoli nam cieszyæ siê bezawaryjn± prac± klimatyzacji przez d³ugie lata. Sami równie¿ mo¿emy zadbaæ o urz±dzenia ch³odz±ce. Wystarczy raz w miesi±cu przetrzeæ wyloty klimatyzatora ciep³± wod± z myd³em. W ten sposób pozbêdziemy siê osiadaj±cego kurzu i innych zanieczyszczeñ. Zachowanie klimatyzatora w czysto¶ci zdecydowanie wp³ywa na wydajno¶æ jego pracy i zapobiega uszkodzeniom jego mechanizmów.

Czy dzia³anie klimatyzatorów nadmiernie wysusza powietrze?

Taka sytuacja ma miejsce g³ównie w uk³adach samochodowych. Urz±dzenia domowe wyposa¿one s± coraz czê¶ciej w nawil¿acze, które temu zapobiegaj±. Dodatkowo mo¿na stosowaæ specjalne krople do oczu, które przydadz± siê g³ównie w samochodzie oraz podczas d³ugiej pracy z komputerem. Zalecana wilgotno¶æ powietrza w pomieszczeniach mie¶ci siê w przedziale: 40 – 60%.

Czy klimatyzatory s± g³o¶ne?

Najg³o¶niejszym elementem systemu ch³odz±cego jest skraplacz.
To do niego powraca rozgrzany czynnik ch³odz±cy. Aby urz±dzenie ch³odzi³o i oddawa³o ciep³o, musi nast±piæ proces sprê¿ania, czyli przej¶cie ze stanu gazowego w ciek³y. To w³a¶nie podczas niego wytwarzane jest ciep³o. Za ca³o¶æ odpowiedzialny jest kompresor, który mo¿e byæ g³o¶ny. Dodatkowo przy skraplaczu zamontowany jest wentylator obni¿aj±cy jego temperaturê. Skraplacz montuje siê zwykle na ¶cianie budynku lub na dachu. Poniewa¿ znajduje siê poza chodzonym pomieszczeniem, nie przeszkadza znajduj±cym siê w nim ludziom. Jednostki wewnêtrzne, czyli parowniki pracuj± znacznie ciszej i z regu³y nie przekraczaj± warto¶ci 50 dB, a wiêc poziomu ludzkiego szeptu. Warto zwróciæ uwagê na ten parametr podczas zakupu klimatyzatora.

  • Z pewno¶ci± trudno by³oby wyobraziæ sobie codzienne funkcjonowanie w czasie upa³ów bez wsparcia klimatyzatorów. Zw³aszcza, ¿e mamy do nich coraz wiêkszy dostêp, nie tylko ze wzglêdu na przystêpn± cenê, ale tak¿e coraz lepsz± jako¶æ.  Choæ wokó³ tych urz±dzeñ naros³o wiele negatywnych opinii i mitów, raczej wszyscy s± zgodni, ¿e klimatyzatory pozwalaj± przetrwaæ najwiêksze fale gor±ca, poprawiaj±c tym samy komfort ¿ycia i pracy. Systemy klimatyzacyjne s± wa¿ne jednak nie tylko dla ludzi. Podczas upalnego lata daj± wytchnienie równie¿ zwierzêtom domowym oraz zapobiegaj± przegrzewaniu sprzêtów elektronicznych, m.in. komputerów. Dbanie o czysto¶æ i dobry stan techniczny klimatyzacji oraz regularne przegl±dy zapewni± jej bezawaryjn± i bezpieczn± pracê przez d³ugi czas - podsumowuje Agnieszka Fabi¶, specjalistka ds. klimatyzacji w firmie LARS, dystrybutora klimatyzatorów FUJIAIRE.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G£ÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNO¦CI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach