Szukaj w serwisie

Kategorie:

Ogrzewanie | Elektryczno¶æ | Wentylacja i klimatyzacja | Woda | Automatyka

Tutaj jeste¶: Instalacje / Ogrzewanie

Kolektor pionowy czy poziomy?

kategoria: Ogrzewanie , Pawe³ Kociêba-¯abski, prezes Nateo sp. z o.o.
Kolektor pionowy czy poziomy?
Kolektor pionowy czy poziomy? fot. Pawe³ Kociêba-¯abski, prezes Nateo sp. z o.o.

Gruntowa pompa ciep³a mo¿e pobieraæ energiê magazynowan± pod powierzchni± ziemi za pomoc± kolektorów lub sond geotermalnych. Czym ró¿ni± siê te wymienniki i na co nale¿y zwróciæ uwagê decyduj±c siê na jeden z nich?

¬ród³o dolne ma znacz±cy wp³yw na wydajno¶æ systemu grzewczego, dlatego wybór wymiennika ciep³a powinien byæ poparty racjonalnymi argumentami. Zanim podejmiemy decyzjê, powinni¶my zebraæ najistotniejsze informacje dotycz±ce gruntu, w którym bêdzie montowana instalacja. W pierwszej kolejno¶ci nale¿y sprawdziæ rodzaj pod³o¿a. Je¿eli w glebie wystêpuj± warstwy skaliste, mog± one uniemo¿liwiæ przeprowadzenie odwiertów. Nastêpnie powinni¶my zmierzyæ wilgotno¶æ gleby – im jest wiêksza, tym warunki mo¿na uznaæ za bardziej sprzyjaj±ce. Ostatnim etapem jest okre¶lenie przewodnictwa cieplnego, na podstawie którego dowiemy siê m.in. jaka jest g³êboko¶æ przemarzania gruntu. Znaj±c te fakty, mo¿emy dok³adnie oceniæ, który z dostêpnych wymienników jest dla nas optymalnym rozwi±zaniem.

W polskich warunkach klimatycznych najwiêksz± stabilno¶æ zapewniaj± sondy geotermalne (zwane równie¿ kolektorami pionowymi), które umieszcza siê co najmniej 60 metrów pod powierzchni± gruntu. Wykorzystuj± energiê ze z³ó¿ geotermalnych, gdzie magazynowane jest ciep³o z wnêtrza ziemi, zatem bez wzglêdu na temperaturê zewnêtrzn± wydajno¶æ systemu pozostaje jednakowa. Instalacja zajmuje niewiele miejsca, dziêki czemu mo¿na j± zamontowaæ nawet na niewielkiej powierzchni. Jej mankamentem jest natomiast konieczno¶æ wykonywania do¶æ drogich odwiertów wymagaj±cych stosownych pozwoleñ.

Je¿eli dysponujemy obszern± dzia³k±, której powierzchnia jest kilkukrotnie wiêksza od usytuowanego na niej budynku, mo¿emy skorzystaæ z kolektora poziomego. Jest on znacznie tañszy i prostszy w monta¿u od pionowego odpowiednika. Instaluje siê go na g³êboko¶ci od 1,5 do 2 metrów, gdzie temperatura w ci±gu roku waha siê od 5 – 8 stopni C. Szczególne znaczenie ma w tym przypadku rodzaj gleby. Najbardziej przystêpne warunki zapewniaj± wilgotne odmiany np. gliny czy ¿wiru. Wa¿ne jest równie¿ pokrycie pod³o¿a –najlepiej gdy ro¶nie na nim wy³±cznie trawa. Warto wiedzieæ, ¿e kolektor ten sch³adza grunt, wiêc czas wegetacji ro¶lin jest krótszy.

W przypadku nieco mniejszej powierzchni mo¿emy skorzystaæ z modyfikacji poziomego wymiennika, jak± jest kolektor spiralny. Nieco inne rozmieszczenie rur polietylenowych powoduje, ¿e zajmuje on mniej miejsca, dziêki temu mo¿emy zredukowaæ koszty prac gruntowych, jednak jego efektywno¶æ w porównaniu do pozosta³ych jest ni¿sza.

autor: Pawe³ Kociêba-¯abski, prezes Nateo sp. z o.o.

powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G£ÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNO¦CI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach