Szukaj w serwisie

Kategorie:

Ogrzewanie | Elektryczność | Wentylacja i klimatyzacja | Woda | Automatyka

Tutaj jesteś: Instalacje / Ogrzewanie

Maty kapilarne - grzeją i chłodzą

kategoria: Ogrzewanie
Maty kapilarne - grzeją i chłodzą
Maty kapilarne - grzeją i chłodzą [fot.: Geotherm]

Maty kapilarne wykorzystuje się do ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego. Instaluje się je w podłodze, na ścianach lub suficie. Funkcja chłodzenia pozwoli nam lepiej spać nawet podczas bardzo ciepłych nocy.

Większość inwestorów w trakcie użytkowania obiektu dochodzi do wniosku, że dom mógłby być tańszy w utrzymaniu oraz bardziej komfortowy. Niestety często jest już za późno na zmiany. W przypadku maty kapilarnych nie ma tego problemu, bo nie muszą być zainstalowane pod posadzką czy tynkiem, ale np. za ścianką gipsową (w przeciwieństwie do np. ogrzewania podłogowego).
 
Należy przypomnieć najważniejszą regułę dotyczącą ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego pomieszczeń: czym większa powierzchnia wymiany ciepła tym niższe koszty eksploatacji oraz wyższy komfort użytkowania obiektu. Podczas projektowania chłodzenia (a zarazem ogrzewania) za pomocą mat GeoTherm należy pamiętać aby:

  • całkowita powierzchnia mat stanowiła min. 80% powierzchni użytkowej pomieszczenia,
  • projektować obwody o powierzchni maksymalnej mat - 20m. kw.,
  • projektować maty o jednakowej długości - ważny jest jednakowy opór hydrauliczny maty na całej szerokości strefy.

zdjecie
Maty kapilarne - grzeją i chłodzą [fot.: Geotherm]
Maty kapilarne można instalować wykorzystując podłogi, ściany oraz sufity (również skośne lub zaokrąglone). W łazienkach i ciągach komunikacyjnych maty powinny być umieszczone w podłogach, w sypialniach - w sufitach i skosach. Natomiast pokoje dzienne i kuchnie mogą mieć kapilary zainstalowane na dowolnych powierzchniach w zależności od rodzaju podłogi, ustawienia mebli oraz upodobań inwestora.

Szczególnie ważne jest umieszczanie systemów chłodząco-ogrzewających nad łóżkami w sypialniach. Wpływa to na nasze samopoczucie, ponieważ nasz organizm odbiera taki sposób ogrzewania jako najbardziej naturalny.

Poddasza izolowane są najczęściej za pomocą wełny mineralnej, która nie chroni przed nadmiarem ciepła. Należy pamiętać, że żaden materiał izolacyjny o niskiej gęstości nie spełnia takiej roli ! Rozgrzany przez słońce dach wraz z poddaszem oddaje nam ciepło w nocy, co przy temperaturze wyższej niż 23-24 ºC nie jest komfortowe i powoduje, że wiele osób ma problemy ze spaniem. Problem rozwiązuje zastosowanie maty kapilarnej, która jest zasilana chłodnym czynnikiem przez zespół chłodzący pompy ciepła lub wytwornicę wody lodowej. Powoduje to stałe odprowadzanie nadmiaru ciepła z powierzchni sufitów sypialni i zapobieganie przegrzewaniu.

Osoby posiadające taką instalację nawet w noce tropikalne (temp. pow. 20 ºC ) mogą spać pod letnią kołdrą nie odczuwając dyskomfortu. W porównaniu z pomieszczeniami niechłodzonymi można oczekiwać obniżenia temperatury o ok. 5 ºC lub większej w zależności od powierzchni mat kapilarnych w poszczególnych pomieszczeniach.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNOŚCI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach