Szukaj w serwisie

Kategorie:

Produkty budowlane | Praktyczne porady | Przed budow± | Fundamenty | ¦ciany i elewacje | Dach i rynny | Izolacje i ocieplenia | Stropy | Okna i parapety | Drzwi i bramy gara¿owe | Chemia budowlana | Technologie | Klinkier

Na czym wisi sufit podwieszany

kategoria: ¦ciany i elewacje
Na czym wisi sufit podwieszany
[fot.: Armstrong]

O jako¶ci, estetyce i trwa³o¶ci sufitu podwieszanego nie decyduj± jedynie same p³yty sufitowe, ale równie¿ konstrukcja no¶na, na której s± one mocowane. Producenci sufitów podwieszanych oferuj± dzi¶ rozmaite rozwi±zania, dostosowane do potrzeb ka¿dego wnêtrza.

Stworzenie optymalnych warunków akustycznych, w³a¶ciwego poziomu odbicia ¶wiat³a, zapewnienie wytrzyma³o¶ci oraz czysto¶ci i mo¿liwo¶ci integracji z innymi elementami instalacjami w pomieszczeniach wymaga systemowego podej¶cia i kompleksowych rozwi±zañ. Dzi¶ jest to mo¿liwe dziêki dobraniu i zamontowaniu odpowiedniego sufitu podwieszanego i konstrukcji no¶nej.

Bezpiecznie nad g³ow±

Konstrukcja no¶na, na której montowane s± sufity podwieszane, powinna spe³niaæ wiele warunków, m.in. funkcjonalno¶ci, wytrzyma³o¶ci i bezpieczeñstwa dla u¿ytkowników, ale równie¿ estetyki wspó³graj±cej z aran¿acj± wnêtrza. Odpowiedni ruszt musi byæ wiêc dostosowany zarówno do rodzaju p³yt (m.in. ich rozmiarów, materia³u czy krawêdzi), jak i potrzeb oraz funkcji samego wnêtrza.

  • Oprócz wielu rodzajów p³yt sufitowych, w ofercie posiadamy równie¿ bogaty asortyment systemów zawieszeñ – podkre¶la Anna Baczkowska z firmy Armstrong, ¶wiatowego lidera na rynku sufitów podwieszanych. W zale¿no¶ci od rodzaju p³yt oraz indywidualnych preferencji inwestora, mo¿na wybieraæ spo¶ród rusztów standardowych (widocznych, ukrytych i czê¶ciowo ukrytych), dekoracyjnych oraz tych do specjalnych zastosowañ (m.in. przeznaczonych do pomieszczeñ o zaostrzonym rygorze higienicznym).

zdjecie
Profil Clean Room Intersection [fot.: Armstrong]
Opatentowane pomys³y

Opatentowany system zawieszeñ Trulok obejmuje pe³n± gamê rozwi±zañ spe³niaj±cych wszystkie wymogi dotycz±ce rusztu dla sufitu podwieszanego.

  • System oparty jest na uniwersalnym profilu g³ównym Prelude Peakform, z którym mo¿na ³±czyæ zarówno profile poprzeczne z uformowanym zaczepem (TLX), jak i profile posiadaj±ce przynitowany ³±cznik zatrzaskowy (XL2). Uniwersalny profil g³ówny dostêpny jest w wersji Peakform z zamkiem Superlok dla profili o szeroko¶ci 24mm i 15mm ³±czonych na zatrzask (XL2) lub na zaczep (TL i TLX) – t³umaczy Anna Baczkowska.

Profile Peakform zosta³y zaprojektowane z my¶l± o zapewnieniu mocniejszego, bardziej stabilnego systemu zawieszenia oraz, by umo¿liwiæ szybszy i ³atwiejszy monta¿ ca³ej konstrukcji sufitowej. 

 

  • Profile wchodz±ce w sk³ad systemu Trulok produkowane s± w szerokiej gamie kolorów, równie¿ Global White odpowiadaj±cym idealnie barwie p³yt sufitowych firmy Armstrong. Na ¿yczenie dostêpnych jest ponadto 180 kolorów z palety RAL – dodaje Anna Baczkowska.

Rozwi±zania dostosowane do potrzeb

  • Najczê¶ciej stosowanym rozwi±zaniem jest monta¿ sufitu podwieszanego na standardowej konstrukcji no¶nej m.in. Prelude 15, Prelude 24 czy Prelude Sixty2, która zapewnia instalacjê sufitów modu³owych wykonanych z p³yt w ró¿nych rozmiarach – mówi Anna Baczkowska.

Cech± charakterystyczn± konstrukcji standardowych jest widoczno¶æ rusztu na p³aszczy¼nie gotowego sufitu. W niektórych wnêtrzach, np. poddawanych renowacji, konieczne jest zamontowanie sufitu podwieszanego w niewielkiej odleg³o¶ci od stropu, a tak¿e zachowanie pe³nego i sta³ego dostêpu do urz±dzeñ serwisowych i wszelkich instalacji (m.in. elektrycznej, klimatyzacyjnej, wentylacyjnej itp.). 

  • W takich sytuacjach dobrze sprawdzaj± siê p³yty sufitowe z krawêdzi± VECTOR montowane od do³u na standardowej konstrukcji T24, która zapewnia maksimum funkcjonalno¶ci. Ponadto w tym rozwi±zaniu ruszt pozostaje niemal niewidoczny (6mm szczelina), co pozwala uzyskaæ efekt jednolitego, monolitycznego i bardziej dekoracyjnego sufitu – t³umaczy Anna Baczkowska.

zdjecie
Profil Prelude [fot.: Armstrong]
Wnêtrze estetyczne i oryginalne

Nowoczesne sufity podwieszane to dzi¶ znacznie wiêcej ni¿ tylko typowe modu³y pokrywaj±ce ca³± powierzchniê stropu. Coraz czê¶ciej stosuje siê niestandardowe i oryginalne rozwi±zania, które podkre¶laj± indywidualny charakter i estetykê wnêtrz, np. podwieszane sufity p³ywaj±ce. Stworzenie wyj±tkowej aran¿acji pod sufitem wymaga jednak równie¿ zastosowania odpowiedniej konstrukcji no¶nej.

  • Axiom Profiles to zestaw aluminiowych profili, które umo¿liwiaj± budowanie tzw. chmurek, czyli niezale¿nie podwieszonych systemów sufitowych z³o¿onych z ramy, wewn±trz której montuje siê standardowe, pe³nowymiarowe p³yty w formacie 60cm x 60cm – t³umaczy Anna Baczkowska.

Profile pozwalaj± ³±czyæ ró¿ne rodzaje i poziomy sufitów, s± kompatybilne z systemem Trulok 24mm i 15mm oraz z profilami rusztu dekoracyjnego. Innym rozwi±zaniem jest tak¿e system Axiom Transitions, który umo¿liwia m.in. p³ynne przej¶cie miêdzy obrze¿em sufitu wykonanym z p³yty gipsowo-kartonowej i mineralnym lub metalowym sufitem podwieszanym - dodaje.

Konstrukcja do zadañ specjalnych

Sufity podwieszane s± obecnie stosowane w obiektach u¿yteczno¶ci publicznej niemal w ka¿dym segmencie rynku. Coraz czê¶ciej nowoczesne rozwi±zania sufitowe wykorzystuje siê tak¿e w placówkach s³u¿by zdrowia. Wnêtrza szpitali, przychodni, aptek oraz indywidualnych gabinetów lekarskich to tzw. pomieszczenia czyste. Materia³y wykoñczeniowe stosowane do ich wyposa¿enia musz± jednak spe³niaæ niejednokrotnie bardzo surowe normy higieniczne.

  • Na potrzeby obiektów ochrony zdrowia i innych pomieszczeñ o zaostrzonym rygorze higienicznym, stworzyli¶my specjaln± konstrukcjê no¶n± Clean Room – podkre¶la Anna Baczkowska. To system zawieszenia wykonany z aluminiowych profili, dziêki czemu mo¿e byæ stosowany równie¿ w pomieszczeniach, gdzie prowadzone s± badania z u¿yciem rezonansu magnetycznego.

Profile systemu s± ponadto odporne na korozjê – dodaje Anna Baczkowska. Ruszt Cleanroom dodatkowo uzupe³nia specjalna uszczelka umieszczona na styku konstrukcji no¶nej i p³yty, której obecno¶æ (oraz klipsa dociskowego) pozwala na uszczelnienie tego styku, bez u¿ycia silikonu.

  • Konstrukcj± no¶n±, przeznaczon± do zadañ specjalnych, jest równie¿ widoczny ruszt antykorozyjny 24mm, który zosta³ wyposa¿ony w kompozytowy klips TLX. Ca³a konstrukcja, na któr± sk³adaj± siê: uniwersalny profil g³ówny 24 mm z zamkiem Superlock, profile poprzeczne TLX 24 (³±czenie na zaczep) oraz akcesoria, pokryta jest farb± zapewniaj±c± maksymaln± ochronê przed korozj± – wyja¶nia Anna Baczkowska.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G£ÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNO¦CI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach