Szukaj w serwisie

Kategorie:

Produkty budowlane | Praktyczne porady | Przed budow± | Fundamenty | ¦ciany i elewacje | Dach i rynny | Izolacje i ocieplenia | Stropy | Okna i parapety | Drzwi i bramy gara¿owe | Chemia budowlana | Technologie | Klinkier

Nowy tynk natryskowy Cermit MN

kategoria: ¦ciany i elewacje , Przemys³aw Michalski
Nowy tynk natryskowy Cermit MN
Nowy tynk natryskowy Cermit MN [fot.: Atlas]

Technologia natryskowa mia³a swój pocz±tek w tynkach gipsowych, gdzie rêczne nak³adanie zast±piono nak³adaniem przy pomocy agregatu. Ze wzglêdu na skrócenie czasu pracy, oszczêdno¶æ w zu¿yciu materia³u oraz zmniejszenie ilo¶ci osób potrzebnych do wykonania prac, technologia natryskowa spotka³a siê z entuzjastycznym przyjêciem w¶ród wykonawców i na sta³e zago¶ci³a na budowach.

W ostatnich latach w ociepleniach mechanizacja zaczyna powoli wypieraæ prace rêczne. Dotychczas tynki cienkowarstwowe nak³adane by³y rêcznie przy u¿yciu pac stalowych i plastikowych. Prace te zabieraj± du¿o czasu i s± bardzo pracoch³onne. Przypomnijmy, najpierw nale¿y nanie¶æ tynk przy pomocy g³adkiej pacy ze stali nierdzewnej. Nadmiar materia³u nale¿y ¶ci±gn±æ z powrotem do wiadra i przemieszaæ. ¦wie¿o naniesion± masê nale¿y zafakturowaæ przy u¿yciu pacy z tworzywa sztucznego.

zdjecie
[fot.: Przemys³aw Michalski]
Efekt baranka (tynk SN) uzyskuje siê, zacieraj±c masê ruchami okrê¿nymi, natomiast efekt rustykalny (tynk DR) - ruchami okrê¿nymi, poziomymi lub pionowymi (w zale¿no¶ci od oczekiwanego kierunku rys). Aby wykonaæ jednolit± elewacjê bez widocznych po³±czeñ, nale¿y wybraæ odpowiedni± temperaturê, wilgotno¶æ oraz zebraæ zgran± ekipê ludzi, która bêdzie w stanie wykonaæ ¶cianê od naro¿nika do naro¿nika.

Jak widaæ, na uzyskanie ostatecznego efektu wykoñczenia elewacji sk³ada siê wiele ró¿nych czynników, zarówno wymogów technologicznych, jak i pogodowo-atmosferycznych, które mog± zniweczyæ lub zak³óciæ nasze prace.

Teraz istnieje nowa technologia, dziêki której przedstawione uwarunkowania mog± zostaæ prostsze rozwi±zanie. Aby u³atwiæ proces nak³adania tynków, ATLAS opracowa³ nowoczesn± metodê natryskow±, a wraz z ni± specjalny tynk mineralny o nazwie CERMIT MN przeznaczony w³a¶nie do tej technologii. Jest to tynk o strukturze baranka grubo¶ci kruszywa 2,0 mm, a nak³adanie go odbywa siê za pomoc± specjalnych agregatów tynkarskich oferowanych przez firmy MAI i WAGNER.

Same plusy

Firma ATLAS, aby w pe³ni zaspokoiæ potrzeby klientów i przygotowaæ swój nowy tynk natryskowy Cermit MN tak, aby wykonawcom praca z nim sprawia³a przyjemno¶æ, zaprosi³a do prac przy jego projektowaniu fachowców i poprosi³a o ich opinie. Podczas owych testów w terenie, zwanych walidacjami, wykonawcy mieli okazjê wypróbowaæ nowy produkt, poznaæ now± technologiê, jak i podzieliæ siê opini± z koleg± po fachu. Zapytaj kolegê po fachu, prawdê Ci powie!

Dlaczego to takie wygodne i jakie korzy¶ci p³yn± z nak³adania natryskowego tynków cienkowarstwowych?

  • Bardzo szybka aplikacja - nawet 3-krotnie przyspiesza wykonanie tynku i skraca czas pracy rusztowañ.
  • Wysoka wydajno¶æ - prawie 2-krotnie mniejsze zu¿ycie materia³ów.
  • Bardzo dobra przyczepno¶æ do pod³o¿a - dziêki aplikacji pod ci¶nieniem tynk lepiej trzyma siê pod³o¿a.
  • Przerwy technologiczne w dowolnym momencie - umo¿liwia to przerwanie pracy w ka¿dej chwili, bez konieczno¶ci doprowadzenia pracy do naro¿nika budynku lub stosowania odciêæ (na du¿ych elewacjach ¶ciana zawsze bêdzie mia³a jednolit± strukturê na ca³ej powierzchni).
  • £atwe tynkowanie boni, gzymsów, ¶cian owalnych, sufitów i innych elementów ozdobnych - tynk nie wymaga zacierania, co pozwala uzyskaæ idealn± fakturê na powierzchniach trudnych do otynkowania rêcznie.
  • Unikatowa faktura - tynk wykonany za pomoc± natrysku posiada strukturê baranka odmienn± ni¿ przy nak³adaniu rêcznym (kruszywo jest mniej zagêszczone).
  • Równa jednolita powtarzalna struktura na ca³ej powierzchni - dziêki jednorodnej aplikacji maszynowej pozbawionej b³êdu ludzkiego struktura na ca³ej powierzchni jest jednakowa.
  • Regulacja zagêszczenia kruszywa - gêsto¶æ roz³o¿enia kruszywa tworz±cego strukturê baranka mo¿na zwiêkszaæ poprzez dodatkowy natrysk, co pozwala dostosowaæ efekt koñcowy do indywidualnych oczekiwañ inwestora.
  • Naprawa tynków cienkowarstwowych - mo¿liwo¶æ uzyskania faktury baranka na nierównych pod³o¿ach, sprawia i¿ CERMIT MN jest idealnym do naprawy starych tynków cienkowarstwowych (nie wymaga wykonania na nich warstwy wyrównawczej, koniecznej do uzyskania faktury dla tynku nak³adanego rêcznie).

zdjecie
[fot.: Przemys³aw Michalski]
Testy

Aby sprawdziæ, czy nowy tynk rzeczywi¶cie ma cechy, co do których przekonuje producent fachowcy, w ró¿nych czê¶ciach Polski zosta³y przeprowadzone testy, w których uczestniczyli wykonawcy.

Szczecin -  firma Pana Waldemra Lasika

Budynek/ ¶ciana: 12 metrów
Czas pracy: 5 godzin
¦ciana szczytowa domu wysoko¶æ: 12 mb
Pod³o¿e: tynk na którym kto¶ postanowi³ sobie zrobiæ sobie przerwê w po³owie ¶ciany.

Gdy, po krótkim instruktarzu, fachowcy otrzymali lancê do r±k, ¶ciana o powierzchni 100 m² "pad³a" w przeci±gu 5 godzin maj±c do dyspozycji tylko przestawialny (przygotowany przez inwestora) s³upek rusztowania. Praca sz³a b³yskawicznie, bez wysi³ku przy zu¿yciu oko³o 2 kg tynku CERMIT MN na 1 m². Podczas tego testu u¿ywany by³ agregat firmy Wagner PC15. W taki sposób 3 osoby w ci±gu kilku godzin wykona³y ¶cianê o pow. 100 m², nak³adaj±c tynk na tynk now± technik± natryskow±.

zdjecie
[fot.: Przemys³aw Michalski]
Wilamowo ko³o Mor±ga
Obiekt: odrestaurowywany ko¶ció³

Na spotkanie przyby³o ok. 20 wykonawców. I jak poprzednio po przeprowadzonym instrukta¿u wykonawcy rozstawieni na rusztowaniach po kolei testowali zarówno nowy wyrób jak i jego aplikacjê technik± natryskow±. Równie¿ tym razem zaproszeni na walidacjê wykonawcy stanêli na wysoko¶ci zadania, a testowany produkt Atlas Cermit MN ¶wietnie spisa³ siê i na tej inwestycji. Powierzchnia elewacji wynosi³a ok. 400 m2 i zosta³a otynkowana przez nie ca³e 8 godzin. Po zakoñczonych testach elewacja zosta³a pomalowana farb± Fastel Nova, tak¿e u¿ywaj±c technologii aplikacji natryskowej przy u¿yciu specjalnego pistoletu.

Rokietnica ko³o Poznania
Obiekt: budynek hurtowni Domex

Po raz kolejny, zarówno materia³, jak i sposób jego aplikacji spotka³y siê z du¿ym zainteresowaniem i aprobat± testuj±cych.

Potwierdzi³y siê wcze¶niejsze obserwacje - ³atwo¶æ aplikacji, du¿o mniejsze zu¿ycie, niesamowity wrêcz czas aplikacji oraz równomierna struktura tynku.

Tynk mineralny do nak³adania metod± natryskow± Atlas Cermit MN zostanie wprowadzony do sprzeda¿y w kwietniu tego roku. ATLAS bêdzie organizowa³ szkolenia z technologii natryskowych tynków i farb.


Waldemar Lasik
Opinia? Hmm... spodziewa³em siê czego¶ nowego, produkt... zaskoczy³ mnie na plus. Pierwsze wra¿enie - dziwad³o z worka i do agregatu? Ale rozpoczynamy prace i w³a¶nie wtedy... zaskoczenie! To ¶wietny materia³, który bardzo dobrze trzyma siê ¶ciany, nie spada³ na ziemiê na hektary, no i najwa¿niejsze, przy tej metodzie pozwala poprawiæ b³êdy lub dorzuciæ pó¼niej trochê tynku. Metoda jest ³atwa do opanowania.... i bardzo wydajna. Nowy tynk daje wiele mo¿liwo¶ci - nie tylko przy nowej elewacji ale, co my¶lê, sprawdzi siê ¶wietnie, przy naprawianiu elewacji starych lub wykonanych poprzednio niestarannie. Warto siê zainteresowaæ t± metod±. Na minus poczytujê niestety koszt agregatu tynkarskiego, ale ju¿ wiem, ¿e bêdzie mo¿liwo¶æ dofinansowania takiego zakupu. Je¶li chcecie robiæ co¶ nowego w dociepleniach to polecam tynk Atlasa sprawdzony!

Rafa³ Toppich
W tej technologii wystarczy trzech ludzi: jeden miesza materia³ i obs³uguje agregat, drugi natryskuje, (nie trzeba d¼wigaæ zbiornika z mieszank± bo jest on podawany od do³u) trzeci pracownik do pomocy (przerzuca wê¿e, dostarcza worki z materia³em itp.). Zu¿ycie materia³u o po³owê mniejsze ni¿ przy tradycyjnym nak³adaniu. Na testowo tynkowany dom wykorzystano 280 kg produktu, przy rêcznym nak³adaniu wg. obliczeñ potrzeba a¿ oko³o 600 kg. Czas nak³adania zminimalizowany w tym konkretnym przypadku do 40-45 min. Powierzchnia oko³o 55 m2 na luzie do zrobienia dla trzech osób z zaznaczeniem, ¿e nie ma obróbki boni jak przy nak³adaniu rêcznym, przy których jest najwiêcej zabawy. Wed³ug moich obliczeñ, mo¿na zarusztowaæ i okleiæ dwa podobne domy, w ci±gu jednego dnia - zgrana ekipa powinna sobie z tym poradziæ. Nak³adanie tynku mo¿na przerwaæ w dowolnym miejscu, a po krótkiej przerwie w tynkowaniu ¶ciany, mo¿na kontynuowaæ prace bez widocznego ¶ladu ³±czenia.

Pawe³ Kulik
Zastosowanie tynku Cermit MN zaskoczy³o mnie i moich pracowników pozytywnie. Prace na Ko¶ció³ku w Wilamowie wykonali¶my w jeden dzieñ, a przy dotychczasowej metodzie rêcznej straciliby¶my pewnie ca³y tydzieñ. Po testowych pracach, na omawianej inwestycji, mogê powiedzieæ, ¿e jestem wielkim zwolennikiem tej technologii. Zastosowanie nowego tynku Atlas, nak³adanego natryskiem, daje niesamowite mo¿liwo¶ci. Nowa metoda skraca czas do minimum. Do prac tynkarskich wystarczy tylko trzech pracowników. Efekt - jednolita i powtarzalna fakturê baranka na elewacji. Prace mo¿na przerwaæ i nie trzeba siê spieszyæ tak jak w przypadku nak³adania rêcznego, bo nie widaæ po³±czeñ. Obecnie t± technik± i przy u¿yciu tynku Cermit MN mogê wykonywaæ kolejne dwie inwestycje. Zaproszeni na budowê inwestorzy, efekt koñcowy ocenili pozytywnie i s± zainteresowani wykonaniem kolejnych prac.

autor: Przemys³aw Michalski

powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

autor: pepe
dn. 25.04.2012 godz. 00:00:00

he he moze to lepszze jak jakas lakma Ja robie weberem i tylko weberem Najgorszy tynk to bolix

Szukaj:

 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G£ÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNO¦CI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach