Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowo¶ci rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzêdzia | Zabytki

Tutaj jeste¶: Aktualno¶ci / Finanse

Nowy VAT bez zaskoczenia

kategoria: Finanse / Sage
obrazek aktualno¶ci
Bogdan Zatorski, Kierownik Konsultingu w firmie Sage

Coraz bli¿ej do 1 stycznia, daty od której bêd± obowi±zywaæ nowe stawki VAT na poziomie 5, 8 i 23 proc. Przedsiêbiorcy musz± siê przygotowaæ na godzinê zero, by w nowym roku 2011 prowadziæ dzia³alno¶æ bez przestojów.

Firmy, które nie rozpoczê³y jeszcze procesu przystosowawczego, powinny rozpocz±æ go jak najszybciej, tym bardziej, ¿e pracy jest sporo. Zmiany obejmuj± systemy informatyczne stosowane oraz oprogramowanie kas i drukarek fiskalnych. Trzeba tez zaktualizowaæ wszystkie cenniki i przeanalizowaæ umowy zawarte na rok 2011. Przedsiêbiorcy, którzy zadbali o to, by w kontraktach znalaz³y siê postanowienia automatycznie podwy¿szaj±ce cenê na wypadek zmian VAT, s± w bardzo dobrej sytuacji. W pozosta³ych wypadkach mog± byæ potrzebne aneksy do umów.

Oprogramowanie - wymiana czy aktualizacja

Systemy finansowo - ksiêgowe firm musz± od pocz±tku nowego roku uwzglêdniaæ nowe stawki VAT. Poniewa¿ zmiany zwi±zane z wprowadzeniem nowego opodatkowania nie zamkn± siê 1 stycznia, przedsiêbiorcy powinni zapewniæ sobie sta³± aktualizacjê aplikacji.

Przede wszystkim nale¿y dokonaæ przegl±du oprogramowania. Prace przystosowawcze oraz ich koszt bêd± zale¿a³y od tego, jakich aplikacji aktualnie u¿ywa przedsiêbiorstwo. Wiele firm od dawna nie wymienia³o swoich systemów, pracuj±c na starszych wersjach. Aktualizacja takich systemów jest procesem z³o¿onym i pracoch³onnym, poniewa¿ wymaga miêdzy innymi wdro¿enia nowych, dodatkowych funkcji. Wa¿n± operacja jest tez konwersja baz danych, która musi byæ przeprowadzona tak, by firma nie straci³a swoich informacji historycznych. Stanowi± one nie tylko ¼ród³o wiedzy o transakcjach, klientach, kontrahentach, ale tak¿e podlegaj± ustawowemu obowi±zkowi ich przechowywania i ochrony.

  • Je¿eli zachodzi konieczno¶æ zaktualizowania systemu sprzed kilku lat, to zwykle nale¿y siê liczyæ z wieloetapow± konwersj±, wymagaj±c± czasu, a zatem kosztown±. Podczas konwersji do nowych wersji mog± siê ujawniæ b³êdy w danych, tolerowane przez wersje poprzednie i nale¿y je wyeliminowaæ. Wszystko to razem sprawia, ¿e aktualizacja mo¿e byæ zwyczajnie nieop³acalna w porównaniu do zakupu i wdro¿enia nowego systemu. Niektóre z rozwi±zañ, zw³aszcza do obs³ugi sprzeda¿y by³y przygotowywane na zamówienie klientów przez ma³e firmy lub wrêcz przez pojedynczych programistów. Te rozwi±zania czêsto przez lata pozbawione serwisu nale¿y zast±piæ seryjnym bezpiecznym oprogramowaniem. Zmiana stawek VAT jest ku temu dobra okazj± - mówi Bogdan Zatorski, Kierownik Konsultingu w Sage.

S± jeszcze w Polsce firmy, zw³aszcza ma³e, które nadal stosuj± oprogramowanie pracuj±ce pod kontrol± systemu MS DOS. Aktualizacja takich aplikacji jest bardzo trudna, a w wiêkszo¶ci wypadków wrêcz niemo¿liwa. W tej chwili ¿aden z licz±cych siê producentów oprogramowania biznesowego nie tworzy ju¿ nowych produktów pod DOS. A wielu z nich wycofuje siê równie¿ ze wsparcia tego oprogramowania. Aplikacje dosowe maj± minimalne, jak na wspó³czesne standardy wymagania sprzêtowe i mog± pracowaæ na komputerach o s³abych konfiguracjach.

Obecne systemy informatyczne, produkowane z u¿yciem innych technologii, potrzebuj± wiêkszej mocy obliczeniowej i wiêcej przestrzeni dyskowej, st±d jest bardzo prawdopodobne, ¿e nowy system nie ruszy na starszym sprzêcie. Wówczas bêdzie potrzebna wymiana komputerów oraz zakup licencji na nowy, wspó³czesny system operacyjny.

Nie nale¿y siê jednak obawiaæ zmiany oprogramowania.
Producenci przygotowali specjalne, atrakcyjnie cenowo oferty promocyjne na migracjê do nowocze¶niejszych systemów. Nale¿y pamiêtaæ, ¿e nie tylko oprogramowanie zainstalowane na komputerach firmowych podlegaæ bêdzie aktualizacji. Dotyczy ona tak¿e kas i drukarek fiskalnych. W przypadku starszego sprzêtu, podobnie jak w przypadku starszego oprogramowania, mo¿e zaj¶æ konieczno¶æ wymiany ca³ego urz±dzenia, gdy¿ inaczej wprowadzenie danych dotycz±cych nowych stawek bêdzie niemo¿liwe. W kasach fiskalnych przewidziano mo¿liwo¶æ samodzielnego wpisania ró¿nych stawek VAT, wiêc firmy bêd± mog³y zmieniæ je same. Inaczej wygl±da sytuacja w przypadku drukarek fiskalnych, poniewa¿ ich aktualizacja wymaga wizyty uprawnionego serwisanta. Dobrze jest ustaliæ zawczasu termin takiej wizyty, gdy¿ serwisanci mog± mieæ pe³ne rêce roboty w ostatnich dniach roku.

Jak± umowê zawrzeæ z dostawc±

Zamiast traciæ nerwy i czas na organizowanie kolejnego upgradeu systemu, warto od razu zakupiæ abonament. Problem zmian w ten sposób przedsiêbiorca przerzuca na dostawcê i nie ponosi dodatkowych kosztów.

Producent dostarcza wersjê oprogramowania dostosowan± do aktualnie obowi±zuj±cych przepisów. Gwarantuje, ¿e oprogramowanie realizuje precyzyjnie okre¶lone funkcje zgodnie z prawem obowi±zuj±cym w dniu zakupu. Ale przepisy zmieniaj± siê, dlatego nale¿y zawrzeæ z dostawca tak± umowê, która bêdzie gwarantowa³a wszystkie niezbêdne aktualizacje zwi±zane z kolejnymi zmianami. Najlepsz± form± umowy jest sta³y abonament.

  • Dostosowanie do zmian prawnych i rozwój funkcji programu wymaga przygotowania kolejnej wersji, która sprzedawana jest u¿ytkownikom wersji poprzedniej z du¿ym rabatem. Koszty aktualizacji mo¿na dodatkowo obni¿yæ wykupuj±c abonament. Zwykle ma on sta³± roczn± cenê niezale¿nie od liczby aktualizacji, które zostan± wydane w tym czasie. Wybieraj±c ofertê dostawcy nowego oprogramowania nale¿y zwróciæ uwagê na to, czy oferuje on rozwi±zania umo¿liwiaj±ce obni¿enie kosztów utrzymania systemu - wyja¶nia Bogdan Zatorski. Nale¿y tak¿e pamiêtaæ, by nie odk³adaæ na ostatni moment aktualizacji systemu. Bêdzie przecie¿ potrzebny jeszcze czas na testy oraz na przeszkolenie pracowników. Warto te¿ przewidzieæ chwilê na ewentualne ponowne zmiany czy poprawki, na wypadek gdyby co¶ posz³o nie tak.

Czas na zmiany w cennikach

Przedsiêbiorców czeka aktualizacja cen. Obejmie ona zarówno umowy z dostawcami i klientami, strony internetowe firm, sklepy internetowe, wszystkie katalogi towarów: cyfrowe i drukowane. To proces, którego nie da siê przeprowadziæ w jeden dzieñ.

Trzeba bêdzie zaktualizowaæ zarówno cenniki dostêpne na stronach internetowych, jak i w drukowanych folderach i broszurach oraz na metkach i etykietach. Koszty takiej operacji mog± byæ spore, choæ zale¿± od wielko¶ci firmy i skali jej dzia³alno¶ci. Jednaka nawet w ma³ych przedsiêbiorstwach mog± byæ odczuwalne. Przyk³adowo, jak podaj± restauratorzy, koszt wymiany kart menu to oko³o 500 z³otych na lokal, ulotek od 700 do 1200 z³otych, zale¿nie od nak³adu.

Nieco inaczej bêdzie wygl±da³a aktualizacja cen w obrocie pomiêdzy przedsiêbiorstwami, a inaczej bêdzie ustalana dla indywidualnego klienta. W pierwszym przypadku, czyli umów pomiêdzy kontrahentami biznesowymi, ceny ustala siê w kwotach netto + VAT. Tu przeliczenie jest proste. Natomiast w sprzeda¿y detalicznej ceny kszta³towane s± tak, by klienci postrzegali je jako ni¿sze. St±d powszechnie stosowana taktyka urwania grosza, czyli np. cena za towar wynosz±ca 3,99 z³, zamiast 4 z³. Buduj±c cenniki sprzeda¿y po zmianie stawek VAT trzeba bêdzie tê strategiê uwzglêdniæ. Zatem proste przeliczenie ceny bazuj±ce na cenie netto + nale¿nym podatku VAT, zostanie skorygowane w dó³.

Wed³ug Bogdana Zatorskiego (Sage), sam± aktualizacjê cenników w systemach IT nale¿y wprowadziæ w takim momencie, aby mo¿na ich by³o u¿yæ od pierwszej sprzeda¿y w 2011 roku. Konkretne zalecenia co do sposobu aktualizacji bêd± zale¿a³y od specyfiki funkcjonalnej poszczególnych systemów, od tego czy w bie¿±cej wersji oferuj± one narzêdzia do automatyzacji tego procesu, np. do grupowej aktualizacji VAT w kartotece towarów. Jednak, obecnie jeszcze, choæ ca³± akcjê trzeba precyzyjnie zaplanowaæ, nale¿y siê jeszcze chwile wstrzymaæ z drukiem nowych cenników. – Na pocz±tku listopada jeszcze nie by³o do koñca wiadomo, jak bêd± siê kszta³towa³y nowe stawki VAT.

  • Co prawda Sejm uchwali³ na ostatnim posiedzeniu w pa¼dzierniku odpowiedni± ustawê, ale mo¿e ona zostaæ zmodyfikowana w Senacie - tym bardziej, ¿e podobno np. utrzymanie preferencyjnej stawki na odzie¿ dzieciêc± budzi kontrowersje UE. W konsekwencji ostateczny tekst ustawy bêdzie opublikowany najwcze¶niej na 2-3 tygodnie przed dat± wej¶cia w ¿ycie nowych przepisów. To bardzo pó¼no, ze wzglêdu na czas potrzebny na aktualizacjê i dostosowanie materia³ów informacyjnych i cenników. Proszê sobie wyobraziæ jak trudne zadanie czeka np. sieci handlowe, planuj±ce bardzo popularne po¶wi±teczne promocje - wyja¶nia Bogdan Zatorski.

K³opoty okresu przej¶ciowego

Zanim firmy przyzwyczaj± siê do zmian, a ustawodawca okre¶li do koñca ca³y proces zwi±zany ze zmianami w VAT, nie raz pojawi± siê problemy. Do dzi¶ nadal nie wiadomo, jak po nowym roku nale¿y korygowaæ faktury dotycz±ce sprzeda¿y w 2010 roku. Nie wiadomo jakie zmiany obejm± deklaracje podatkowe VAT. Jedno jest pewne: u¿ytkownicy nie zaktualizowanych systemów nie bêd± mogli dokonywaæ korekt deklaracji podatkowych za okresy przed 2011 rokiem. Jak widaæ, aktualizacja oprogramowania jest pierwszym i podstawowym krokiem w polityce dostosowawczej.

Trzeba tak zaplanowaæ harmonogram zmian, aby z nimi zd±¿yæ i nie nara¿aæ firmy na chwilowe zawieszenie dzia³alno¶ci lub pokusê chwilowego dzia³ania poza prawem, czyli po prostu przej¶cia do szarej strefy.


¼ród³o: Sage

powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G£ÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNO¦CI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach