Szukaj w serwisie

Kategorie:

Budowa | Okna i akcesoria | Technologie budowy domów | Jak budować

Okna tłumiące hałas. Co wpływa na dźwiękoszczelność okna?

kategoria: Okna i akcesoria
Okna tłumiące hałas. Co wpływa na dźwiękoszczelność okna?
Na ograniczenie hałasu wpływa także uszczelnienie okna. Zazwyczaj okna PCV wyposażone są w dwie uszczelki. Warto więc, zastosować trzecią uszczelkę, umieszczaną w środku profilu.

Wysoka szczelność okien PCV ogranicza hałas, który dociera do domu z ulicy. Czy to jednak wystarczające zabezpieczenie? Jakie okna powinniśmy wybrać, by hałas dochodzący spoza domu nie był uciążliwy dla mieszkańców? Sprawdźmy, co powoduje, że okna są tak szczelne, iż nie dopuszczają do naszych uszu uporczywych dźwięków.

Praktycznie już sama wysoka szczelność okna PCV powoduje poprawę tłumienia hałasu. Warto jednak zainwestować w rozwiązania, które podniosą walory dźwiękoizolacyjne okien.
Jak szyby zespolone tłumią hałas?

Efekt tłumienia hałasu zależy przede wszystkim od tego, jakiego rodzaju szyby zespolone zostaną zastosowajne w naszym oknie. Tradycyjna budowa szyby zespolonej oparta jest o dwie szyby jednakowej grubości - 4 mm. Zaznaczyć wypada, że nie jest prawdziwe ogólne przeświadczenie, że dodanie trzeciej szyby (tej samej grubości - 4 mm) podnosi poziom tłumienia hałasu. Takie rozwiązanie zapewnia przede wszystkim dobre właściwości termoizolacyjne.

zdjecie
Mniejszy hałas będzie docierał do domu, jeśli w oknie zastosujemy odpowiednie szyby zespolone. I nie chodzi tu o ich ilość, ale o grubość...
Aby uzyskać lepszy efekt tłumienia hałasu docierającego z zewnątrz niezbędne jest zastosowanie szyb zespolonych wykonanych z szyb o różnej grubości.

Najtańszym z dostępnych pakietów szyb zespolonych o podwyższonych właściwościach dźwiękoizolacyjnych jest szyba zespolona meritum glas o budowie 4/16/6. Hałas zostaje bowiem tłumiony przez zróżnicowaną grubości szyb. Warto pamiętać o tym, że wszystkie rodzaje szyb potocznie nazywanych antywłamaniowymi, również zapewniają doskonałe tłumienie hałasu.

Na poprawę tłumienia hałasu ma również wpływ sposób uszczelnienia okna. Standardowo okna PCV wyposażone są w dwie uszczelki. Dostępne są jednak systemy profili PCV, w których można zastosować trzecią, dodatkową uszczelkę osadzoną na środku profilu.
Okna PCV, które tłumią hałas

Jeśli szukamy okien o zwiększonej dźwiękoizolacyjności to musimy zwrócic uwagę, by zastosowano w nich dźwiękoizolacyjne szyby zespolone, np. meritum glas, lub inne zestawy szybowe mające zróżnicowaną grubość szyb. Warto również zainwestować w dodatkową, trzecią uszczelkę środkową.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNOŚCI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach