Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzędzia | Zabytki

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Pianka sztywna PIR - przyszłość termoizolacji?

kategoria: Temat na czasie
obrazek aktualności
Pianka sztywna PIR - przyszłość termoizolacji?

Kiedy na polskich budowach zaczęły pojawiać się izolacje wykonywane za pomocą elastycznej pianki poliuretanowej, przepowiadano, że metoda ta zdominuje branżę na wiele długich lat. Jednak dziś, na naszych oczach dokonuje się kolejna rewolucja.

Coraz większa popularność, jaką cieszą się płyty izolacyjne ze sztywnej pianki PIR, każe zastanawiać się, czy rozwiązanie to nie wyprze pianki natryskowej i nie zajmie miejsca wiodącego sposobu dociepleń budynków mieszkalnych i gospodarczych. Wszystko na to wskazuje.

Jeszcze do niedawna, główną przeszkodą w masowym wprowadzaniu technologii, która na zachodzie znana jest od lat, była w naszym kraju cena. Sztywna pianka poliuretanowa była po prostu zbyt droga, przez co jej masowa produkcja była mało opłacalna. Obecnie, problem ten przestał być aktualny, gdyż płyty PIR dostępne są na rynku w cenie dobrej jakości wełny mineralnej, co stanowi tylko jeden z wielu argumentów, przemawiających za wykonywaniem dociepleń z pomocą sztywnej pianki PIR. Kolejne przedstawiamy w dalszej części tekstu.

Przewaga pianki sztywnej nad pianką natryskową

Ze wszystkich dostępnych na rynku materiałów termoizolacyjnych, sztywna pianka poliuretanowa ma najlepszy współczynnik przewodzenia ciepła ƛ, wynoszący między 0,025, a 0,022 [W/(mK)]. Sprawia to, że płyty izolacyjne PIR, dostępne na rynku pod nazwą Thermano, Izolite, Kingspan Therma, Eurothane, Eurofloor, Powerdeck, Bauder, Izopir, termPIR, IKO Enetherm i wieloma innymi, zapewniają znacznie lepszą izolację niż ciesząca się tak wielką popularnością pianka natryskowa.

Kolejną kategorią, w której pianka PUR wyraźnie przegrywa ze sztywną pianką poliuretanową, jest gęstość pozorna. W przypadku pianki PUR wynosi ona zaledwie 8-12 kg/m3, zaś w przypadku pianki PIR wartość ta wynosi powyżej 33 kg/m3. Oznacza to, że do osiągnięcia tego samego efektu cieplnego potrzeba płyty izolacyjnej grubości 12 cm i aż 20 cm pianki natryskowej, wełny mineralnej lub styropianu. Oprócz lepszej izolacji zaoszczędzimy również pieniądze - bo za piankę natryskową przyjdzie nam zapłacić 3-4 razy więcej niż za styropian, pozostając przy takim samym poziomie bezpieczeństwa izolacyjnego budynku.

Odporna na wilgoć i wysoką temperaturę

Sztywna pianka PUR, której bogatą ofertę znajdziesz pod adresem https://www.steelprofil.eu/oferta/plyty-izolacyjne-poliuretan-poliizocyjanurat-pir/, charakteryzuje się znacznie większą odpornością na wilgoć. Współczynnik nasiąkalności poniżej 2% czyni ją odpowiednim materiałem termoizolacyjnym do ocieplania fundamentów, posadzek, dachów czy ścian.

Bogaty katalog zalet sztywnej pianki poliuretanowej uzupełnia jej niska palność, co znacząco wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa w przypadku zagrożenia pożarowego. Na powierzchni płyty izolacyjnej tworzy się bowiem specjalna zwęglina - twarda powłoka z zamkniętym powietrzem, dzięki czemu warstwa izolacyjna znacznie dłużej wytrzymuje wysoką temperaturę, dając więcej czasu na opuszczenie budynku.


Sponsor artykułu: SteelProfil


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNOŚCI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach