Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzędzia | Zabytki

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Pilarka spalinowa - dostosuj sprzęt do swoich potrzeb. Wydajność, bezpieczeństwo i komfort pracy

kategoria: Temat na czasie
obrazek aktualności
Pilarka spalinowa - dostosuj sprzęt do swoich potrzeb. Wydajność, bezpieczeństwo i komfort pracy

Każdy sprzęt wykorzystywany czy to w pracach profesjonalnych, czy tych przydomowych powinien być dostosowany zarówno do warunków, jak i do potrzeb oraz preferencji użytkownika. Kwestie te nabierają szczególnego znaczenia, kiedy mowa o pracy z pilarkami spalinowymi.

Piły elektryczne czy pilarki spalinowe to narzędzia, bez których trudno myśleć o zaawansowanych pracach z drewnem. Należy przy tym zaznaczyć, że „zaawansowane" nie muszą od razu oznaczać „profesjonalne". Piły łańcuchowe są przecież z powodzeniem wykorzystywane do różnych prac przydomowych. Przeznaczenie tego rodzaju sprzętu ma oczywiście znaczenie - dla intensywnej eksploatacji szuka się pilarek o większej mocy, pozwalających na wydajniejszą pracę; z kolei nieco innymi parametrami będą charakteryzować się te wykorzystywane do prac przydomowych czy do pielęgnacji drzew.

W każdym razie pewne cechy pilarek spalinowych (bo to one znajdą się w centrum naszego zainteresowania w niniejszym tekście) czy elektrycznych powinny pozostać wspólne dla każdego tego typu sprzętu, niezależnie od jego przeznaczenia. Mowa tutaj o bezpieczeństwie oraz komforcie pracy, ale również o kwestii ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko.

Czym charakteryzuje się dobra pilarka?

Prostej odpowiedzi na to pytanie oczywiście nie ma, ponieważ niemożliwe jest wrzucenie wszystkich pilarek do jednego worka. Każdy sprzęt posiada swoją specyfikację, charakterystykę, przeznaczenie. Choć oczywiście - na poziomie ogólnym - można pokusić się o zdefiniowanie dobrej pilarki spalinowej: bezpieczna, wygodna, wydajna i ekonomiczna.

Należy ponadto zauważyć, że dobra pilarka powinna być dostosowana nie tylko do charakteru pracy, ale również do indywidualnych cech użytkownika: jego wzrostu, siły, wagi. Bardziej wydajny, mocniejszy sprzęt może okazać się zbyt wymagający dla osób, które albo nie mają do jego użytkowania predyspozycji fizycznych, albo po prostu potrzebują pilarki lżejszej, przeznaczonej do prac przydomowych.

Podobnie będzie w przypadku takich cech pilarki, jak na przykład długość prowadnicy.

- Generalnie, im dłuższa prowadnica, tym większy komfort wykonywania prac, ale z drugiej strony do prac przy budowie domu raczej nie ma co wybierać prowadnic dłuższych niż 40 cm - to już i tak wartości, jakie pasują bardziej do prac leśnych niż amatorskich prac w przydomowym ogrodzie. Do prostych prac na działce swobodnie wystarczą prowadnice rzędu 30-35 cm - czytamy we wpisie poświęconym pilarkom spalinowym na blogu budowlanym MGProjekt.

Bezpieczeństwo oraz komfort pracy

Praca z pilarkami spalinowymi czy elektrycznymi siłą rzeczy pociąga za sobą pewien stopień ryzyka, który w pierwszej kolejności musi być ograniczany właściwym użytkowaniem sprzętu. Prócz tego producent winien wyposażyć pilarkę w szereg funkcji i dodatków, które to użytkowanie będzie czynić bezpieczniejszym, a przy tym bardziej komfortowym.

Dla zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa producenci pilarek spalinowych (zwłaszcza ci najbardziej cenieni) nie oszczędzają środków. Na stronie Husqvarny, a więc wiodącej firmy od dziesięcioleci produkującej tego typu maszyny, cechy mające przełożenie na poziom bezpieczeństwa użytkowania pilarek zajmują kluczowe miejsce.

- Połączony układ sterowania ssaniem/zatrzymywaniem ułatwia uruchamianie piły i zapobiega jej zalaniu. Zastosowanie odśrodkowego układu filtrowania powietrza zmniejsza zużycie urządzenia i pozwala wydłużyć czas między operacjami czyszczenia filtra. Funkcja SmartStart® zmniejsza opór stawiany przez linkę rozrusznika nawet o 40%. Umożliwia to szybkie uruchamianie urządzenia przy minimalnym wysiłku - możemy przeczytać na stronie https://www.husqvarna.com/pl/produkty/pilarki/.

Środowisko ma znaczenie

Jednak bezpieczeństwo oraz komfort pracy z pilarkami spalinowymi, choć ważne, nie wyczerpują charakterystyki dobrego sprzętu. Coraz więcej ludzi przywiązuje również uwagę do tego, w jaki sposób pilarki spalinowe oddziałują na środowisko naturalne. Z jednej strony podyktowane jest to troską o to, aby sprzęt nie był uciążliwy dla przyrody, z drugiej jednak trzeba zwrócić uwagę na względy czysto praktyczne. Dodajmy przy tym, że dwa te punkty wcale się nie wykluczają, a zupełnie naturalnie uzupełniają. Przykładowo pilarki spalinowe Husqvarny wyposażone są w silnik X-Torq®, który spełnia surowe normy dotyczące emisji spalin, tym samym w istotny sposób ograniczając negatywny ich wpływ na środowisko. Jednak jeśli sprzęt zużywa mniej paliwa, przekłada się to również na bardziej ekonomiczną pracę, a w konsekwencji na stan naszego portfela.

W tym miejscu konieczna jest jeszcze jedna uwaga dotycząca środowiska. Pamiętać należy bowiem, że człowiek jest przecież jego częścią. Pilarka spalinowa, której mechanizm minimalizuje wytwarzanie szkodliwych spalin, ma także bezpośredni wpływ na użytkownika, który znajduje się w bezpośrednim jej otoczeniu. Dlatego przy dokonywaniu oceny poziomu emisji spalin do środowiska należy również wliczyć w to własne zdrowie.

Pilarki elektryczne do prac przydomowych

Problem emisji spalin można rozwiązać jeszcze w inny sposób - mianowicie przez użytkowanie pilarek elektrycznych. Katalogi przodujących w tego typu urządzeniach producentów z reguły prócz pił łańcuchowych spalinowych oferują również pilarki elektryczne, wyposażone w akumulatory litowo-jonowe. Przykładowo pilarki takie znajdziemy w katalogu Husqvarny - wyposażone są one w akumulatory o napięciu 36V i bezszczotkowy silnik, który charakteryzuje się wysokim momentem obrotowym w stosunku do wagi, wydajnością, ale również bardzo cichym trybem pracy.

Pilarki wyposażone w akumulatory są z reguły przeznaczone do prac mniej wymagających - są lekkie i wygodne, proste w użyciu, a jednocześnie wydajne, wyposażone w pomocne w obsłudze funkcje. Pilarka Husqvarna 120i, która taki akumulator posiada, świetnie nadaje się do prac przydomowych czy prac hobbystycznych - w dodatku jej cena jest względnie niewysoka.

Pielęgnacja drzew, czyli sprzęt dla arborystów

Z kolei model Husqvarna T535i XP®, która wyposażona jest dodatkowo w górny uchwyt, to wygodne rozwiązanie dla arborystów, czyli osób, które zajmują się pielęgnacją drzew, a ich praca z reguły odbywa się na wysokościach.

- Arboryści pielęgnując drzewa na wysokości potrzebują, aby ich maszyny cechował właściwy stosunek mocy do wagi, co zapewnia wydajność i wygodę podczas pracy. Właściwy sprzęt wpływa na bezpieczeństwo i ułatwia wykonywanie zwłaszcza trudniejszych zadań, dając większy komfort pracy - czytamy w poradniku na portalu „Zielony Ogródek".

Właśnie ze względu na pracę na wysokościach pilarki do pielęgnacji drzew muszą gwarantować arborystom maksimum bezpieczeństwa. Pilarki spalinowe Husqvarny przeznaczone do pielęgnacji drzew zostały wyposażone w zwiększające bezpieczeństwo i komfort pracy akcesoria.

- Aby ułatwić pracę profesjonalistom, Husqvarna stworzyła specjalny uchwyt zaciskowy, który umożliwia przypięcie pilarki do uprzęży wspinaczkowej. Dzięki temu, nie musimy martwić się już o maszynę, a sprzęt będąc zamocowanym na biodrach pozwala na swobodę ruchów. Znacznie zwiększa to bezpieczeństwo pracy - czytamy w kolejnych ustępach cytowanego artykułu.

Pilarki do prac profesjonalnych

W przypadku arborystów mowa już o profesjonalnym wykorzystaniu pilarek spalinowych, względnie elektrycznych. Dla osób zawodowo zajmujących się ścinaniem czy obróbką drewna producenci oferują sprzęt zaawansowany: mocny, wydajny, a przy tym prosty w manewrowaniu. W zakresie pilarek dla profesjonalistów Husqvarna oferuje maszyny o znacznej pojemności cylindra (od 50 do nawet 70 cm3) z maksymalną długością prowadnicy nawet do 70 cm. Pilarki takie posiadają ponadto szereg udogodnień, takich jak doskonałe chłodzenie czy funkcja AutoTune, automatycznie regulująca wydajność silnika do optymalnego poziomu.

Każda maszyna mówi jednak sama za siebie i należy oceniać ją indywidualnie. W każdym razie pilarki spalinowe Husqvarny mówią wystarczająco sporo, aby się nim zainteresować. Nic dziwnego, bowiem w tym sektorze ciężko znaleźć odpowiedniego konkurenta.


Źródła:

l Husqvarna: Pilarka dla arborystów - idealna do pracy na wysokości, https://zielonyogrodek.pl/abc-ogrodnika/aktualnosci-z-branzy/4593-husqvarna-pilarka-dla-arborystow-idealna-do-pracy-na-wysokosci (dostęp: 3.11.2019)

l Pilarka spalinowa: na jakie parametry piły spalinowej zwrócić uwagę?, https://www.mgprojekt.com.pl/blog/pilarka-spalinowa/ (dostęp: 3.11.2019)

l Pilarki Husqvarna, https://www.husqvarna.com/pl/produkty/pilarki/ (dostęp: 3.11.2019)


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNOŚCI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach