Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzędzia | Zabytki

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Polacy nie mają pełnej kontroli nad temperaturą w domu

kategoria: Temat na czasie / Danfoss
obrazek aktualności
Polacy nie mają pełnej kontroli nad temperaturą w domu [fot. Danfoss]

Chcąc prowadzić zdrowy styl życia staramy się dobrze odżywiać, uprawiamy sport, dużo przebywamy na świeżym powietrzu, ale często zapominamy o odpowiednich warunkach do przebywania we własnym domu. Tymczasem, zdaniem lekarzy, nieodpowiednia temperatura w mieszkaniu może prowadzić do częstych infekcji dróg oddechowych oraz gardła, powodować podrażnienie śluzówek i skóry oraz obniżać koncentrację. W ramach kampanii „Każdy stopień ma znaczenie” eksperci radzą, jak odpowiednio regulować temperaturę w pomieszczeniach, aby nie wpływała negatywnie na nasze zdrowie.

Wbrew pozorom w domu spędzamy dużo czasu w ciągu doby – pracując, ucząc się, bawiąc z dziećmi, wykonując codzienne obowiązki. Nasze cztery kąty to także azyl, w którym po aktywnym dniu regenerujemy siły. Jednak aby wydajność naszego organizmu w tym czasie była najwyższa, musimy stworzyć do tego odpowiednie warunki. Jednym z elementów, który wpływa na efektywność pracy, nauki i odpoczynku jest temperatura panująca w mieszkaniu.

Polacy nie mają pełnej kontroli nad temperaturą w domu

Jak wynika z raportu badania opinii pt. „Regulacja temperatury w mieszkaniu”, przeprowadzonego we wrześniu 2011 r. przez SMG/KRC w ramach kampanii edukacyjnej „Każdy stopień ma znaczenie”, ponad 90 proc. Polaków deklaruje, że jest świadoma wpływu temperatury panującej w domu na komfort użytkowników oraz zdrowie dzieci.

Dostosowanie temperatury do rodzaju pomieszczenia

Jednocześnie co drugi badany właściciel mieszkania lub domu nie ma poczucia pełnej kontroli nad temperaturą panującą w ich wnętrzach.

Jak kontrolujemy wysykość temperatury w mieszkaniu?

Aż 87 proc. badanych zainteresowanych jest ponadto rozwiązaniami umożliwiającymi obniżenie rachunków za ogrzewanie.

  • To, że badani szukają rozwiązań bardziej ekonomicznych, świadczy o tym, że świadomi są możliwości jeszcze bardziej efektywnego zarządzania energią cieplną w domu i ograniczenia jej zużycia.  Poprzez kampanię edukacyjną „Każdy stopień ma znaczenie” mamy szansę uświadomić Polakom, że dostosowanie temperatury do potrzeb naszego organizmu jest czynnikiem decydującym o naszym komforcie. Efekt to lepsze samopoczucie i większa wydajność, a także spadek częstotliwości występowania zachorowań wśród domowników – zwraca uwagę Sylwia Błaszczak, specjalista ds. systemów grzewczych w firmie Danfoss.

Co za dużo to nie zdrowo

  • Człowiek czuje się najlepiej, gdy zapewniony ma komfort cieplny, to znaczy nie odczuwa ani zimna, ani ciepła. Optymalna temperatura zależy od wielu czynników – pory roku, wieku, stylu życia. Przykładowo latem lepiej znosimy wyższe temperatury a zimą za optymalną temperaturę w mieszkaniu uważa się 18-21 st. C. Temperatury w wyższych zakresach bardziej opowiadają kobietom, dzieciom i osobom starszym. Z kolei osoby aktywne – uprawiające sport, pracujące fizycznie, lepiej czują się w chłodniejszych pomieszczeniach – mówi lek. med. Katarzyna Bukol-Krawczyk, specjalista medycyny rodzinnej z Centrum Medycznego Enel-Med.

Temperatura powinna być dostosowana do indywidualnego stylu życia, a także do charakteru pomieszczenia – przykładowo w pokojach dziennych nie powinna przekraczać 21 st. C, w kuchni – gdzie temperatura podnosi się podczas gotowania, 19-20 st. C. Sen w zbyt ciepłym pomieszczeniu nie daje odpoczynku, dlatego w sypialni najlepiej ustawiać termostat na 17-19 st. C. W łazience powinno być najcieplej – nawet 25 st. C.

Temperatura pomieszczenia ma również niebagatelny wpływ na wydajność naszego organizmu gdy np. pracujemy w domu. W taki wypadku, efektywność pracy jest najwyższa przy temperaturze wynoszącej 22 st. C.

  • Zdrowiu nie sprzyja zarówno zbyt wysoka, jak zbyt niska temperatura w pomieszczeniach – zwłaszcza jeśli towarzyszy im niska wilgotność powietrza (powinna wynosić 40-60 proc.). Przy temperaturze wyższej niż 21 st. C. wysychają śluzówki dróg oddechowych, co osłabia naturalne mechanizmy usuwania wirusów i bakterii z nosa i gardła – zauważa lek. med. Katarzyna Bukol-Krawczyk.

W rezultacie częściej się przeziębiamy. Jeżeli mieszkania są przegrzewane, pogarsza się także zdolność koncentracji uwagi i analitycznego myślenia, wzrasta uczucie rozdrażnienia. Częściej możemy odczuwać bóle głowy, spadek ciśnienia krwi, zmęczenie i osłabienie. Długotrwałe przebywanie w zbyt wysokiej temperaturze może przyczynić się nawet do odwodnienia organizmu, a także wywołać zaburzenia pracy serca.

Sposób na przegrzane mieszkanie

Pomimo świadomości na temat znaczenia temperatury dla samopoczucia i zdrowia, polskie mieszkania  bardzo często są przegrzewane. Wielu Polaków wciąż korzysta z grzejników wyposażonych w zawory, umożliwiające jedynie zakręcenie bądź odkręcenie dopływu ciepłej wody. Są one często zardzewiałe, przez co kaloryfery przez cały okres grzewczy pracują na maksimum swojej mocy, często przewyższając potrzeby użytkowników. W przypadku grzejników nowszej generacji, używa się najczęściej głowic, które co prawda pozwalają na regulację pracy kaloryferów w poszczególnych pomieszczeniach, jednak 5-stopniowa skala nie jest wystarczająco precyzyjna.

Aby ustawić dokładną temperaturę w poszczególnych pokojach oraz mieć stałą kontrolę ciepła, warto korzystać z najnowszej generacji regulacji termostatycznej. Czujniki w jakie wyposażone są nowoczesne urządzenia odcinają dopływ ciepła do grzejnika, jeśli temperatura w pomieszczeniu rośnie np. w wyniku dużego nasłonecznienia czy pracy urządzeń elektrycznych. Podobnie termostaty zachowują się, gdy w pomieszczeniu pojawi się zimne powietrze, np. podczas wietrzenia, przeciwdziałając tym samym niepotrzebnej utracie ciepła. –

  • Wykorzystując takie mechanizmy możemy mieć pewność, że w pomieszczeniu stale panuje temperatura sprzyjająca naszemu komfortowi oraz zdrowiu. Nowoczesne elektroniczne termostaty wyposażone są również w programator, który steruje pracą grzejnika w zależności od naszych preferencji. W rezultacie, urządzenie można zaprogramować tak, aby danego dnia obniżało bądź całkiem odcinało dopływ ciepła do grzejników a innego włączało go z powrotem. Dzięki temu w momentach gdy przebywamy poza domem, ciepło się nie marnuje, a po urlopie wracamy do komfortowo nagrzanego mieszkania. Urządzenie samo decyduje kiedy zainicjować pracę grzejka, tak, aby w momencie pojawienia się domowników, w pomieszczeniach panowała odpowiednia temperatura – przekonuje Sylwia Błaszczak.

Dowiedz się więcej nt. nowoczesnych urządzeń regulujących temperaturę w domu: www.living.danfoss.pl


O kampanii:

Inicjatorem ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Każdy stopień ma znaczenie” jest firma Danfoss, światowy dostawca rozwiązań dla ogrzewnictwa oraz chłodnictwa i klimatyzacji, producent najnowszej generacji termostatów grzejnikowych living by Danfoss (www.living.danfoss.pl).

Partnerem akcji jest Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (www.gios.gov.pl).

Akcja ma na celu uświadomienie Polakom, jakie znaczenie dla środowiska oraz zdrowia ma odpowiednia regulacja temperatury w domu. Cele kampanii chcemy osiągnąć poprzez edukację społeczeństwa na temat temperatury, która jest najbardziej optymalna dla zdrowego i ekologicznego trybu życia. Głównym przekazem kampanii będzie przekonanie Polaków do bardziej efektywnego zarządzania ciepłem w swoim domu, co ma znaczenie dla poprawy samopoczucia i komfortu życia, obniżenia wydatków na ciepło, a także przyczynia się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.


źródło: Danfoss

powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNOŚCI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach