Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzędzia | Zabytki

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Pomysł na...dach zielony. Dlaczego warto?

kategoria: Temat na czasie

Na rynku dachów płaskich klienci mogą wybierać z pośród wielu dostępnych układów m.in. mocowanych mechanicznie, klejonych, balastowanych czy odwróconych. Wśród wielu dostępnych technologii warto zwrócić szczególną uwagę na dachy zielony.  Za tego rodzaju pokryciem dachowym przemawia kilka kwestii. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na funkcjonalność. Odpowiednio dobrana technologia z zastosowaniem sprawdzonych materiałów daje gwarancję trwałej i solidnej konstrukcji. Dodatkowo biorąc pod uwagę kwestię estetyki, trzeba przyznać, że dach zielony jest elementem budynku, który zdecydowanie przyciąga wzrok - chociażby z wyższych pięter sąsiednich budynków.

Dach zielony posiada dodatkowo wiele innych atutów i konkretnych korzyści. Jest to rozwiązanie niezwykle trwałe. Pozwala ono zdecydowanie wydłużyć żywotność dachu. Ponad to dzięki zastosowaniu dachu zielonego, nasz budynek będzie zdecydowanie lepiej zaizolowany pod względem termicznym i akustycznym. Dodatkowo warto wiedzieć, że dach zielony na budynkach wielkopowierzchniowych to wymóg prawny ze względu na konieczność odtworzenia powierzchni biologicznie czynnej.

Dach zielony opcją ECO

Zdecydowanie tak! Dachy zielone odbierają i zatrzymują ok 50% wód opadowych. Odpowiadają za absorpcję nawet 20% szkodliwych gazów i pyłów pochodzących z powietrza. Zwiększają też zawartość tlenu i podwyższają wilgotność powietrza, przez co nasz budynek jest bardziej ekologiczny. Warstwa roślinna zastosowana na dachu zielonym chroni warstwę izolacyjną przed uszkodzeniami mechanicznymi i promieniowaniem UV. Dodatkowo pomaga także uzyskać większą stabilność temperatur oddziaływujących na poszczególne warstwy pokrycia dachowego.

Ciekawostką jest również fakt, że wiele mat wegetacyjnych stosowanych na dachach zielonych, zawiera roślinność, która wabi pszczoły i motyle. Montując tego rodzaju warstwę na swoim dachu, mamy duży wkład w ogólnoświatową walkę ze śmiertelnością tych owadów.

O roślinności intensywnej i ekstensywnej

Warstwę wierzchnią dachu zielonego mogą stanowić dwa rodzaje roślinności – intensywna lub/i ekstensywna. Roślinność intensywna to taka, z którą spotykamy się w każdym ogrodzie – są to zatem trawy, krzewy, drzewa. Tego rodzaju rośliny potrzebują podłoża o odpowiedniej grubości – nie mniejszej niż 35 cm. Roślinność intensywna wymaga częstego nawadniania i pielęgnacji.  Dodatkowo grubość podłoża i ciężar tego rodzaju roślinności powodują, że konstrukcja dachu musi być na tyle solidnie wykonana, aby "udźwignąć" całą strukturę. Przybliżona waga dachu zielonego z roślinnością intensywną to 230 kg/2. 

Dużo mniej wymagającą jest roślinność ekstensywna. Zaliczamy do niej wszelkiego rodzaju zioła, mchy, rojniki, kwitnące byliny czy rozchodniki. Warstwa wegetatywna dla takiej roślinności mieści się w przedziale 5 - 15cm. Roślinność ekstensywna jest zdecydowanie sucholubna i odporna na warunki zewnętrzne, przez co jest łatwiejsza w utrzymaniu. Dodatkowo jest lekka – 55kg/m2. Na rynku dostępne są gotowe maty z roślinnością ekstensywną. Zastosowanie takiego rozwiązania zdecydowanie bardziej oszczędza czas i środki niż to jest w przypadku roślinności intensywnej.

Na dachu zielonym istnieje możliwość tworzenia różnorodnych wariantów kompozycyjnych. Dobór poszczególnych elementów całości zależy od sugestii inwestora, warunków danego miejsca, wyobraźni firmy wykonawczej lub architekta, i oczywiście od możliwości finansowych inwestora.

Skorzystaj z pomocy profesjonalistów

Bez względu na to, na które rozwiązanie się zdecydujemy, warto skorzystać z fachowej pomocy ekspertów chociażby ze względu na różną specyfikę montażu. Profesjonalny dobór odpowiedniej technologii, a w końcu solidne wykonanie, stoją u podstaw wymarzonego dachu zielonego, który na co dzień będzie prawidłowo wypełniał swoje funkcje jednocześnie ciesząc oko właścicieli… i nie tylko.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNOŚCI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach