Szukaj w serwisie

Kategorie:

Nawierzchnie | Ogrody zimowe | Bramy i ogrodzenia | Balkon i taras

Tutaj jeste¶: Wokó³ domu / Balkon i taras

Pora na taras

kategoria: Balkon i taras

Wiosna... Po d³ugich i mro¼nych miesi±cach zimowych nareszcie opuszczamy zamkniête wnêtrza i wychodzimy przed dom, aby cieszyæ siê bezpo¶rednim kontaktem z natur±. A je¶li nasza przydomowa przestrzeñ nie otrzyma³a jeszcze odpowiedniej aran¿acji, mo¿e warto pokusiæ siê o wykonanie letniego tarasu. Je¶li nie lubimy ci±gn±cych siê prac budowlanych wybierzmy sposób szybki i ekonomiczny - w technologii... na sucho.

Miejscem doskonale nadaj±cym siê do komfortowego wypoczynku na ¶wie¿ym powietrzu jest taras. Stosunkowo ³atw± i nie wymagaj±c± du¿ych nak³adów pracy technologi± wykonania tarasu jest metoda „na sucho". Fachowa ekipa uwinie siê z tematem nawet w jeden dzieñ.

Dobry pocz±tek

Bardzo wa¿na jest w³a¶ciwa podbudowa tarasu - prawid³owo wykonana zagwarantuje jego trwa³o¶æ. Najpierw powinni¶my bardzo dok³adnie wytyczyæ jego rozmiar a nastêpnie odpowiednio przygotowaæ pod³o¿e. Z czym siê wi±¿e to przygotowanie? Na pocz±tek nale¿y usun±æ warstwê ziemi do g³êboko¶ci co najmniej 20-30 cm (tzw. korytowanie) i wyrównaæ powierzchniê. Kolejna czynno¶æ to wykonanie spadków (od 0,5-3%) za pomoc± piasku. Wa¿ny jest przy tym kierunek ich wykonywania - od budynku na zewn±trz. Nastêpnie nale¿y dok³adnie ubiæ ca³± powierzchniê wraz ze spadkami.

Teraz mo¿na ju¿ przej¶æ do roz³o¿enia warstwy materia³u filtruj±cego czyli geow³ókniny, której celem jest zatrzymanie wszelkich nieczysto¶ci, które mog³yby wydostaæ siê na powierzchniê podczas parowania wody. Geow³ókninê uk³adamy na tzw. zak³adkê o szeroko¶ci 15-20 cm. Nale¿y te¿ pamiêtaæ o zrobieniu z niej ko³nierza na ¶cianie, co zabezpieczy przed niekorzystnym dzia³aniem deszczu.

Wszystko na swoim miejscu

Kolejn± czynno¶ci± jest wysypanie warstwy odcinaj±cej (o grubo¶ci 10-20 cm) z pospó³ki lub grubego piasku, któr± dok³adnie ubijamy. Tak przygotowan± nawierzchniê odcinaj±c± mo¿emy obsypaæ gruntem rodzimym Nastêpn± w kolejno¶ci warstwê no¶n±, wykonujemy z kruszywa ³amanego (grubo¶æ frakcji 0-31,5 mm). W zale¿no¶ci od wysoko¶ci u³o¿enia tarasu mo¿na wykonaæ kilka warstw no¶nych, ka¿d± o grubo¶ci 10-20 cm. Oczywi¶cie po³o¿one warstwy dok³adnie ubijamy.

Ostatni± warstwê podbudowy tarasu stanowi± nieubite odsiewki kamienne (0-7 mm) u³o¿one na grubo¶æ 3-4 cm. Na nich uk³adamy ju¿ p³yty tarasowe. Dobieraj±c odpowiednie p³yty przede wszystkim nale¿y odpowiedzieæ sobie na pytanie jak du¿± powierzchniê ma mieæ miejsce naszego wypoczynku i adekwatnie do niej dopasowaæ materia³, który zadecyduje o przysz³ym charakterze naszego tarasu. Przy uk³adaniu musimy pamiêtaæ o zachowaniu jednakowych odstêpów miêdzy p³ytami (5-15 mm) i w³a¶ciwego poziomu s±siaduj±cych ze sob± elementów (ró¿nice wysoko¶ci wyrównujemy dobijaj±c p³yty bia³ym gumowym m³otkiem, czarny mo¿e zostawiæ trudne do usuniêcia ¶lady). U³o¿on± powierzchniê dwukrotnie impregnujemy. Podczas impregnacji nale¿y u¿ywaæ rêkawic, okularów i ubrañ ochronnych.

Czas na taras

Ostatni± czynno¶ci± jest fugowanie - w tym celu taras zasypujemy drobnym piaskiem p³ukanym (0-2 mm), który rozprowadzamy za pomoc± szczotki a¿ do ca³kowitego wype³nienia siê odstêpów miêdzy p³ytami.

Przydomowy taras to doskona³e rozwi±zanie, kiedy planujemy du¿o czasu spêdzaæ przed domem. Dziêki starannemu u³o¿eniu i odpowiedniemu doborowi p³yt z pewno¶ci± bêdziemy chêtnie siê tam relaksowaæ. Nie mo¿na tak¿e zapomnieæ o jego walorach estetycznych, dziêki którym przestrzeñ przed domem nabierze dodatkowego uroku i blasku. Nadszed³ czas... na taras.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G£ÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNO¦CI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach