Szukaj w serwisie

Kategorie:

Produkty budowlane | Praktyczne porady | Przed budow± | Fundamenty | ¦ciany i elewacje | Dach i rynny | Izolacje i ocieplenia | Stropy | Okna i parapety | Drzwi i bramy gara¿owe | Chemia budowlana | Technologie | Klinkier

Przytulne poddasze

kategoria: Praktyczne porady

Poddasze nie musi byæ stryszkiem lub graciarni±. Mo¿na je zamieniæ w atrakcyjn± i w pe³ni funkcjonaln± czê¶æ domu, sympatycznie powiêkszaj±c tym samym przestrzeñ mieszkaln±.

Adaptacja czy przebudowa?
Formalno¶ci zwi±zane z przygotowaniem poddasza do potrzeb mieszkalnych zale¿± od planowanych prac.

  • Przebudowa, powoduj±ca ingerencjê w konstrukcjê budynku lub zmiany w jego wygl±dzie, wymaga uzyskania pozwolenia na budowê.
  • Adaptacja pomieszczeñ nie narzuca zmian np. rozmiarów lub ilo¶ci okien, przebijania nowych otworów drzwiowych, usuwania b±d¼ wstawiania ¶cian lub kucia otworów w stropach, wymaga zg³oszenia tego faktu w starostwie, co najmniej na 30 dni przed planowan± zmian± sposobu u¿ytkowania poddasza.

Ocenê skali i rozleg³o¶ci prac trzeba powierzyæ ekspertom. Przed przebudow± poddasza nale¿y sprawdziæ jego mo¿liwo¶ci konstrukcyjne. Uprawniony in¿ynier - lub rzeczoznawca budowlany - musi je obejrzeæ i oceniæ, czy zmiany s± mo¿liwe do wykonania, oceniæ no¶no¶æ stropu, stan techniczny wiê¼by i pokrycia dachu. Architekt za¶ sprawdzi, czy wysoko¶æ pomieszczenia, konstrukcja dachu i rozmieszczenie instalacji pozwol± na zmiany przekszta³caj±ce nieu¿ytkowe poddasze w pomieszczenie mieszkalne o odpowiedniej powierzchni u¿ytkowej.

Ocieplenie poddasza

Zmieniaj±c przeznaczenie poddasza, trzeba zadbaæ o jego odpowiednie ocieplenie. Najlepiej nada siê do tego we³na mineraln± lub szklana, ale mo¿e byæ to równie¿ styropian. Zanim jednak zostanie u³o¿one ocieplenie, wcze¶niej pod pokryciem (przymocowaæ j± nale¿y do krokwi) trzeba u³o¿yæ wiatroizolacyjn± foliê dachow± o wysokiej paroprzepuszczalno¶ci.

Uwaga! Pomiêdzy foli± a pokryciem dachu musi pozostaæ kilkucentymetrowa szczelina, s³u¿±ca wentylacji. Utworzeniu takiej szczeliny pomo¿e przybicie do górnych fragmentów krokwi listew dystansowych.

  • Jak uk³adaæ we³nê? Bezpo¶rednio pod foli±, tak by dok³adnie wype³niæ przestrzenie miêdzy krokwiami. Nale¿y zastosowaæ co najmniej 20 cm jej warstwê. Odpowiednia grubo¶æ, zale¿y od konstrukcji dachu i wynika z obliczeñ dokonanych przez wspomnianego in¿yniera lub rzeczoznawcê.

Jako ok³adzinê wewnêtrzn±, mo¿na zastosowaæ p³yty gipsowo-kartonowe, u³o¿one na specjalnie przygotowanym ruszcie. Spoiny miêdzy p³ytami nale¿y wype³niæ gipsow± mas± szpachlow± stosuj±c specjaln± ta¶mê zbroj±c±. W pomieszczeniach mokrych, np. ³azienkach, musz± to byæ p³yty impregnowane.

Okna po³aciowe

Okna po³aciowe montowane byæ mog± zarówno w postaci ca³ych systemów, jak i pojedynczo - rozwieralne, uchylne, obrotowe lub uchylno-obrotowe. Równie wa¿ne, jak dostarczanie ¶wiat³a, jest zapewnienie odpowiedniej ilo¶ci i przep³ywu ¶wie¿ego powietrza. Korzystne bêdzie zainwestowanie w okna z nawiewnikami lub klapami wentylacyjnymi.

W budownictwie tradycyjnym wielu zwolenników wci±¿ maj± lukarny, czyli pionowe okienka, umieszczone w dachu, czêsto sprawiaj±ce wra¿enie stylowych nadbudówek.

Jaka pod³oga?

Przed podjêciem decyzji nale¿y skontaktowaæ siê z konstruktorem stropu. Je¶li nie ma przeciwwskazañ co do no¶no¶ci, mo¿na tam wylaæ samopoziomuj±cy podk³ad pod³ogowy.Wylewa siê go na pod³o¿e oczyszczone z lu¼nych elementów, kurzu, brudu, wapna, t³uszczów itp. Je¿eli istnieje potrzeba zredukowania ch³onno¶ci pod³o¿a, nale¿y zastosowaæ emulsjê gruntuj±c±.

Na drewnianym stropie najlepiej wykonaæ l¿ejsz± pod³ogê p³ywaj±c±, która nie jest na sta³e po³±czona ze ¶cianami czy pod³o¿em. Na izolacji, np. z we³ny mineralnej, uk³ada siê tzw. suchy jastrych, czyli p³yty zastêpuj±ce „mokry" podk³ad betonowy. Tak± pod³ogê mo¿na wykoñczyæ w dowolny sposób.

¦cianki dzia³owe

  • Bez niepotrzebnych problemów. Stawianie ¶cianek dzia³owych zwykle nie wymaga dodatkowych wyliczeñ konstrukcyjnych. Przenosz± one na strop i ¶ciany no¶ne jedynie ciê¿ar w³asny, nie za¶ obci±¿enia pochodz±ce od innych elementów budynku.
  • Materia³. Dobrze sprawdzaj± siê lekkie konstrukcje szkieletowe ob³o¿one p³ytami gipsowo-kartonowymi lub gipsowo-w³óknowymi. Mo¿na te¿ wybudowaæ ¶cianki murowane - z ceg³u lub pustaków, klasycznych b±d¼ szklanych. Materia³ trzeba jednak tak dobraæ, by ¶cianka mog³a spe³niaæ swe funkcje: by mo¿liwe by³o, na przyk³ad, mocowanie na niej szafek czy innych elementów zwi±zanych z przeznaczeniem pomieszczenia. Warto te¿ tak

Warto wiedzieæ, ¿e ¶ciankom dzia³owym w budynkach mieszkalnych nie stawia siê ¿adnych wymagañ co do izolacyjno¶ci cieplnej.

zdjecie
Cezary Arak, GRUPA ATLAS
KOMENTARZ EKSPERTA
Cezary Arak, GRUPA ATLAS

Dziel i urz±d¼

Dziel±c przestrzeñ ¶ciankami, by urz±dziæ poddasze, warto pamiêtaæ o kilku zasadach. Istotne jest, by ¶wiat³o dzienne dociera³o do ka¿dego z wydzielonych pomieszczeñ. Je¶li wiêc na naszym poddaszu mamy tylko jedno okno, wysoko¶æ ¶cianek dzia³owych nie powinna przekraczaæ 1,5 m. Na k±cik do pracy przeznaczmy minimum 1,1 x 1,2 m - tyle bowiem miejsca trzeba na ustawienie typowego biurka i krzes³a. Miejsce do spania musi byæ zaopatrzone w co najmniej 70 cm korytarz, pozwalaj±cy na swobodne przechodzenie i sprz±tanie. Wielko¶æ jadalni, z zasady, okre¶lana jest przez rozmiary sto³u i towarzysz±cych mu krzese³.

 

 

 

 

 

 

 

 


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G£ÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNO¦CI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach