Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzędzia | Zabytki

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Rekuperacja - czym jest i po co ją stosować

kategoria: Temat na czasie

 

Większość nowoczesnych budynków wyposażona jest w kilka przydatnych systemów, które mają na celu zaoszczędzić sporo energii lub wyprodukować ją mniejszym kosztem. Napotkać możemy się na instalacje solarne, panele fotowoltaiczne, lecz także rekuperację.

Z punktu widzenia energetyki, rekuperatory to systemy bardzo przydatne i mające na celu głównie odzysk energii cieplnej wewnątrz budynku. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest prawidłowa wentylacja wewnątrz swoich pomieszczeń. Zapobiega ona pojawianiu się wilgoci, co później mogłoby się przełożyć na powstawanie szkodliwej dla zdrowia domowników pleśni. Wraz z portalem nascienne.pl sprawdzimy, jak działa rekuperator i co jego działanie ma na celu?

Co to rekuperator?

Urządzenie zwane rekuperatorem jest po prostu centralą wentylacyjną całego budynku. To do niego zbiega się cały system wentylacji pomieszczeń w budynku i to właśnie on odpowiada za wymianę powietrza. Rekuperacja to najprościej mówiąc proces wydalenia brudnego i zużytego powietrza, a w zamian za to pozyskiwanie nowego i świeżego czynnika. Nie jest to natomiast jedyne zastosowanie, ponieważ na ten moment urządzenie wykonywałoby to samo zadanie, które robimy my otwierając chociażby okno.

Cały system rekuperacji podczas wymiany powietrza dba o jak największy odzysk ciepła. Z tego względu, energia zużyta na ogrzanie całego budynku nie zostanie zmarnowana, a wysoka temperatura będzie podtrzymywana pomimo wentylacji.

Zasada działania systemu

Dzięki uprzejmości serwisu nascienne.pl możemy dowiedzieć się, w jaki sposób rekuperator wymienia brudne powietrze na świeże, bez strat na energii. Dzieje się to na sposób dwóch wentylatorów - nawiewnego i wywiewnego. Jeden ma za zadanie zasysać powietrze z wnętrza każdego budynku, a następnie rurami kierować je do urządzenia. Drugi natomiast pobiera czyste powietrze z atmosfery i również kieruje w kierunku rekuperatora. To właśnie w środku tego sprzętu odbywa się proces przekazywania ciepła z powietrza zużytego na świeże przy użyciu odpowiedniego wymiennika.

Rura z powietrzem nagrzanym przekazuje ciepło czynnikowi zawartemu w rekuperatorze, a ten jest swego rodzaju pośrednikiem w całym procesie i oddaje tą energię powietrzu dążącemu do środka budynku.

Po co stosować rekuperację?

Sporo osób powie, że w starym budownictwie nie było tego typu systemów, a mimo to pleśń się nie pojawiała. Ta grupa ludzi uważa, że rekuperacja jest jedynie wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Jest to niestety błędne myślenie. Stare budynki potrzebowały jedynie systemów wentylacji ciągiem kominowym, ale tylko z powodu nienajlepszej szczelności materiałów budowlanych. Umówmy się, że drewniane ramki okien, brak ocieplenia czy konstrukcja z cegły to doskonałe warunki dla wymiany ciepła.

Dzisiaj technologia poszła nieco do przodu. Okna posiadają wysokie klasy szczelności, a dom bez ocieplenia nie jest traktowany na poważnie. W takim wypadku wymiana ciepła jest więc zagrożona. To właśnie dlatego w nowych budynkach wykorzystuje się tego typu instalacje, które zapobiegają powstawaniu wilgoci, a przy okazji dbają o oszczędność energii i co za tym idzie - naszych portfeli.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNOŚCI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach