Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowo¶ci rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzêdzia | Zabytki

Tutaj jeste¶: Aktualno¶ci / Temat na czasie

Remont dachu

kategoria: Temat na czasie

Je¶li nasz dach ucierpia³ podczas zimy, najlepiej naprawiæ go w³a¶nie teraz. Podpowiadamy, jak to zrobiæ. O tym, jaki jest stan naszej po³aci i, czy konieczna bêdzie wymiana, czy te¿ wystarczy sam remont, powinni zadecydowaæ fachowcy.

  • Najlepiej, je¶li ekipa dekarska zbada dach i sprawdzi jego strukturê. Wówczas dowiemy siê, czy wymaga on drobnych napraw czy te¿ gruntownego remontu. Pamiêtajmy, aby korzystaæ z us³ug sprawdzonych fachowców i nie daæ siê skusiæ firmom, które oferuj± znacznie odbiegaj±c± od innych cenê za us³ugê. W takich wypadkach zwykle zamiast oszczêdziæ, niestety wydamy podwójnie - przestrzega £ukasz Budzyñski, uczestnik programu Superdekarz.

Kiedy naprawiaæ?

Zamiast czekaæ na znaczene uszkodzenia pokrycia lepiej jak najszybciej naprawiæ po³aæ, a tym samym wyeliminowaæ ryzyko przecieku. Nie bagatelizujmy nawet drobnych usterek, poniewa¿ i te mog± doprowadziæ do przemakania. Wówczas w naszym domu zrobi siê wilgotno i powstanie grzyb, które nie tylko jest przyczyn± rozmaitych chorób, ale te¿ niszczy drewno.

  • Równie¿ remont jest konieczno¶ci±, gdy dach przecieka, konstrukcjê po¿eraj± owady, sztywne poszycie lub wiê¼bê zaatakowa³ grzyb domowy albo po³aæ ugina siê, a konstrukcja pêka. Zarówno grzyb, jak i owady do tego stopnia potrafi± zniszczyæ drewno, ¿e mo¿e nas czekaæ katastrofa budowlana, czyli zawalenie siê wiê¼by – przestrzega SUPERDEKARZ Dariusz Nowicki.

Ca³kowita wymiana dachu

Zanim zaplanujemy wymianê ca³ego pokrycia, jeste¶my zobligowani przepisami prawa budowlanego do wezwania rzeczoznawcy. Oceni on stan techniczny wiê¼by dachowej, czyli konstrukcji no¶nej dachu. Podczas wymiany pokrycia musimy naprawiæ zniszczone, zawilgocone czy zagrzybione elementy no¶ne konstrukcji. W najkorzystniejszej sytuacji s± w³a¶ciciele domów pokrytych dachówk±, które mo¿na w prosty sposób naprawiæ, podmieniaj±c jedynie te uszkodzone, bez konieczno¶ci wymiany ca³o¶ci.

  • Dachówki ceramiczne i cementowe zaliczaj± siê do grupy ciê¿kich pokryæ dachowych i ju¿ na etapie projektowania ca³ej konstrukcji architekt bierze pod uwagê ich ciê¿ar. Z tego wzglêdu, je¶li chcemy tylko dokonaæ zamiany dachówek na inne, nie musimy radziæ siê architekta ani wzmacniaæ konstrukcji wiê¼by dachowej, je¶li jest ona w dobrym stanie. Kompleksowa wymiana pokrycia jest równie¿ dobr± okazj± do ocieplania poddasza i w³±czenia go do przestrzeni u¿ytkowej budynku – mówi Dariusz Nowicki.

Gorzej jest w przypadku dachu pokrytego blachodachówk± lub gontem bitumicznym, gdy¿ nie da siê wymieniæ jedynie jego czê¶ci, tylko ca³o¶æ. Równie¿, kiedy budynek jest kryty azbestem, jeste¶my zobligowani powierzyæ jego usuniêcie firmie posiadaj±cej odpowiednie uprawnienia (obowi±zek narzucony przez Uniê Europejsk± dotyczy Polski do roku 2032).

Remont musisz zg³osiæ

Je¶li planujemy rozpoczêcie prac budowlanych na dachu to automatycznie podlegamy prawu budowlanemu. Jedynie, kiedy chcemy usun±æ drobne przecieki nie musimy spe³niaæ ¿adnych urzêdowych formalno¶ci, natomiast wymianê pokrycia, powinni¶my zg³osiæ w starostwie. W przypadku, gdy remont dachu bêdzie obejmowa³ równie¿ zmianê konstrukcji czy podwy¿szenie budynku, wtedy bêdzie potrzebne pozwolenie na budowê.

  • Remont dachu trzeba zg³osiæ w starostwie lub urzêdzie na prawach powiatu w wydziale architektoniczno-budowlanym. Takie zg³oszenie trzeba z³o¿yæ co najmniej 30 dni przed rozpoczêciem robót budowlanych. Nale¿y w nim sprecyzowaæ rodzaj, zakres i sposób przeprowadzania robót oraz okre¶liæ termin ich rozpoczêcia. Do dokumentu musi byæ równie¿ do³±czone o¶wiadczenie - o prawie do dysponowania nieruchomo¶ci± na cele budowlane. Je¿eli po up³ywie 30 dni od daty dorêczenia do w³a¶ciwego organu nie bêdzie sprzeciwu ze strony starosty lub prezydenta miasta, mo¿emy rozpocz±æ prace budowlane. Mamy jednak na to nie wiêcej ni¿ dwa lata licz±c od daty, jak± podali¶my za termin rozpoczêcia – t³umaczy SUPERDEKARZ.

Przed zakupem materia³u pokryciowego, sprawd¼ plan zagospodarowania

Zanim zdecydujemy siê na rodzaj nowego materia³u pokryciowego, sprawd¼my, czy na terenie po³o¿enia naszej dzia³ki nie obowi±zuje plan miejscowy. Je¶li tak, to warto udaæ siê do wydzia³u budownictwa i architektury urzêdu gminy lub miasta i dok³adnie siê z nim zapoznaæ. To bardzo wa¿ne, poniewa¿ mog± siê tam znajdowaæ ustalenia zakazuj±ce stosowania pewnych kolorów dachu, okre¶laj±ce dopuszczaln± kolorystykê albo rodzaju u¿ytych materia³ów. Pe³na dowolno¶æ obowi±zuje tylko wtedy, gdy nieruchomo¶æ le¿y na obszarze bez planu.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G£ÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNO¦CI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach