Szukaj w serwisie

Kategorie:

Ogrzewanie | Elektryczno¶æ | Wentylacja i klimatyzacja | Woda | Automatyka

Tutaj jeste¶: Instalacje / Ogrzewanie

Sterowanie ogrzewaniem w domu

kategoria: Ogrzewanie , opr. Redakcja, ¼ród³o: Purmo

Kocio³ grzewczy jest sercem ogrzewania domu. Zapewnia komfort cieplny w trakcie d³ugich zimowych miesiêcy. Jednak aby „serce” dzia³a³o bez usterek – musi kierowaæ nim mózg. W ogrzewaniu takim mózgiem jest system sterowania, który zarz±dza dzia³aniem ca³ego uk³adu. Optymalna regulacja systemu zapewnia odczuwalne dla kieszeni oszczêdno¶ci (nawet do 40%), przy zachowaniu komfortu cieplnego w ka¿dym pomieszczeniu.

Od systemu sterowania zale¿y komfort u¿ytkowania pomieszczeñ oraz efektywne wykorzystanie mocy grzewczej instalacji. W³a¶ciwie dzia³aj±cy system sterowania odbija siê bezpo¶rednio na kosztach ogrzewania, a jego przeprogramowanie do bardziej oszczêdnych nastaw, szybko znajduje odzwierciedlenie w wysoko¶ci rachunków. Nawet najlepiej zaprojektowana instalacja nie bêdzie dzia³aæ w sposób efektywny, je¶li nie wspó³pracuje z odpowiednio dobranym systemem sterowania. Bez tego zdarza siê, ¿e piec grzeje niemal bez przerwy, rachunki za paliwo osi±gaj± astronomiczne sumy, a „ca³a para idzie w gwizdek” - temperatura w domu wcale nie jest optymalna.

Tu za ciep³o, tam za zimno

W ka¿dym domu, a zw³aszcza wielokondygnacyjnym, wystêpuj± ró¿nice w temperaturze powietrza ró¿nych pomieszczeñ. Wynikaj± one z wielu czynników.

  • Pomieszczenia naro¿ne maj± wiêksze straty ciep³a, ni¿ te wewn±trz budynku. Jedna strona domu jest zwykle bardziej nas³oneczniona i przez to cieplejsza. Bardzo du¿e znaczenie dla gospodarki cieplnej maj± okna. Stopieñ przeszklenia oraz poziom termoizoalacyjno¶ci okien znacz±co wp³ywa na zapotrzebowanie cieplne pomieszczenia. Z drugiej strony wa¿ne s± tak¿e dodatkowe ¼ród³a ciep³a, np. kominek czy gotowanie w kuchni, które czasowo podnosz± temperaturê w pokoju - wyja¶nia Tomasz Podle¶ z dzia³u technicznego Rettig Heating, producenta grzejników Purmo.

Termostat – klucz do sukcesu

Nowoczesne, oszczêdne systemy ogrzewania wymagaj± u¿ycia termostatów. W innym przypadku przep³yw ciep³ej wody przez urz±dzenia grzewcze jest sta³y, a tym samym zu¿ycie ciep³a i nasze rachunki nie zmieniaj± siê. Je¶li bêdziemy sterowaæ przep³ywem wody, mo¿emy zaoszczêdziæ ciep³o i w rezultacie mniej za nie p³aciæ.

  • W budynkach wielorodzinnych z centralnym ogrzewaniem sprawdzaj± siê termostaty z wbudowanymi czujnikami temperatury, montowane bezpo¶rednio na grzejnikach. Grzejniki p³ytowe Purmo s± fabrycznie wyposa¿one we wk³adki termostatyczne. Wystarczy dokupiæ odpowiedni± g³owicê - mówi Tomasz Podle¶.

Na rynku s± ró¿ne modele g³owic termostatycznych pozwalaj±cych na mniej lub bardziej zaawansowane sterowanie temperatur± w pomieszczeniu – od podstawowych nastaw rêcznych do automatycznego sterowania czasowego z wykorzystaniem wbudowanego czujnika temperatury. Kiedy temperatura w pokoju osi±ga po¿±dany poziom (np. 22ºC), g³owica automatycznie ogranicza przep³yw ciep³ej wody przez grzejnik, a rachunki za ogrzewanie malej±.

Sterowanie prac± kot³a

Najbardziej rozpowszechnione systemy sterowania prac± kot³a opieraj± siê na jednym termostacie, umieszczonym w reprezentacyjnym punkcie domu. Nastawy zazwyczaj pozwalaj± na ustawienie trybów pracy w systemie tygodniowym. Ustawiamy po¿±dane temperatury i czas w ci±gu doby, kiedy w pokoju ma byæ cieplej  lub ch³odniej. W takim systemie na pewno warto ustawiæ ni¿sz± temperaturê w nocy oraz w sta³ych porach, gdy jeste¶my poza domem, np. w pracy. Przed d³u¿szymi wyjazdami nie zapominajmy o przestawieniu pieca na funkcjê antyzamro¿eniow±. Wa¿na jest lokalizacja termostatu. Zaleca siê, aby umieszczaæ termostat 1,5 m od pod³ogi, w dostêpnym miejscu, z dala od ¼róde³ ciep³a (kominki, miejsca nas³onecznione) i przeci±gów (okna i drzwi) - aby nie zaburzaæ odczytów temperatury.

Regulacja indywidualna – optymalne rozwi±zanie

Wad± sterowania z jednym tylko termostatem jest brak regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Jeden czujnik umieszczony w reprezentatywnym punkcie domu nie wystarcza do zapewnienia komfortu cieplnego we wszystkich pokojach. Skutkuje to niedogrzaniem lub przegrzaniem niektórych pomieszczeñ. W efekcie u¿ytkownik podnosi temperaturê na g³ównym sterowniku, a to powoduje niepotrzebny wzrost kosztów ogrzewania.

Im bardziej zaawansowany jest system sterowania, tym bardziej zindywidualizowan± regulacjê oferuje. Zastosowanie systemu wielu termostatów umo¿liwia regulacjê temperatury oddzielnie dla ka¿dego pomieszczenia, a nawet dostosowanie trybu pracy poszczególnych urz±dzeñ grzewczych do pory dnia, trybu ¿ycia oraz indywidualnych preferencji u¿ytkowników. Dziêki zaawansowanemu systemowi sterowania, mo¿emy ustawiæ ni¿sz± temperaturê w sypialni w nocy, a wy¿sz± w ³azience w porze k±pieli. Kiedy zapalimy ogieñ w kominku w salonie, nie bêdzie to oznaczaæ wyziêbienia reszty mieszkania, bowiem ka¿de pomieszczenie regulowane jest oddzielnie.

Sterowanie ogrzewaniem pod³ogowym

W przypadku pod³ogówki zawory termostatyczne s± umieszczone na rozdzielaczach i sterowane drog± kablow± lub radiow± przez termostaty rozmieszczone na ¶cianach. Najbardziej zaawansowane modele termostatów Purmo TempCo umo¿liwiaj± sterowanie wg po¿±danej temperatury powietrza oraz pod³ogi, a nawet mog± byæ nastawiane zdalnie, za pomoc± telefonu komórkowego, gdy jeste¶my poza domem.

Automatyka steruj±ca ogrzewaniem w budynku powinna zostaæ zamontowana wraz z monta¿em ca³ej instalacji. Stosuje siê wówczas rozwi±zania przewodowe. Jednak równie¿ przy modernizacji systemu ogrzewania istnieje mo¿liwo¶æ skorzystania z najnowocze¶niejszych rozwi±zañ, bez uci±¿liwych prac budowlanych. Wygodnym systemem bêdzie wówczas sterowanie radiowe, które nie wymaga ³±czenia urz±dzeñ przewodami.

Zobacz tak¿e poradê eksperta
Jak zaoszczêdziæ na ogrzewaniu

autor: opr. Redakcja, ¼ród³o: Purmo

powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G£ÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNO¦CI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach