Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzędzia | Zabytki

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Tania renowacja okien krok po kroku. Jakie prace można wykonać samodzielnie?

kategoria: Temat na czasie

Okna są integralną częścią domu, ale poza walorami estetycznymi powinny być też szczelne, bo niestety, gdy tak nie jest, to mamy do czynienia z ucieczką ciepła, co z kolei przekłada się na rachunki za ogrzewanie. Gdy nasze okna są już raczej stare bądź też zniszczone, to pierwsze co się nam kojarzy to ich wymiana, ale jak się zaraz przekonacie nie zawsze jest to najlepszy wybór, szczególnie, gdy mamy do czynienia ze stylowymi oknami drewnianymi. W takiej sytuacji doskonałym wyborem wydaje się być renowacja, która jest tania i co ważne wiele z prac można wykonać samodzielnie, zatem jak zabrać się do pracy?

Zacznij od oceny – czyli co w Twoich oknach wymaga naprawy?

Na samym początku warto zacząć oględziny, a więc dokładnie zobaczyć okna i ocenić ich stan wizualny, ale też techniczny. Tutaj możemy Ci podpowiedzieć, że na pewno należy sprawdzić zamocowanie okuć, ale i to czy nie występują problemy z otwieraniem czy zamykaniem okien. Dodatkowo trzeba sprawdzić uszczelki, a więc czy nie występują w nich ubytki. Bardzo ważnym elementem bez wątpienia jest też profil skrzydeł oraz ościeżnicy i w tym przypadku należy ocenić czy nie występują pęknięcia, ale i spróchnienia, co niestety jest częste. Teraz również ważny element, a więc szyby. Trzeba więc sprawdzić czy ich stan jest dobry, nie ma pęknięć, ale też ubytków kitu, a na koniec konieczna jest ocena powłoki malarskiej.

Jak naprawić mocowania okuć?

Najczęstszym problemem jaki występuje w oknach jest problem z mocowanie okuć, ale z taką naprawą można sobie poradzić, oczywiście pod warunkiem pełnego zaangażowania. W starych oknach naturalne jest, że okucia ulegają osłabieniu, ale i korozji. Jeżeli jest taka możliwość, to sprawdźcie czy przypadkiem nie wystarczy tylko dokręcić bądź wymienić wkrętów mocujących. Gorzej sytuacja wygląda, gdy nie można ich ruszyć, bo wtedy konieczne będzie już wiercenie otworów w metalowym elemencie, a dopiero potem można dokręcić go nowymi wkrętami. Może się jednak okazać, że wkręty wychodzą poza otwór i wtedy konieczne będzie kołkowanie otworów. Teraz najważniejsze, a mianowicie będziecie potrzebować trwały klej epoksydowy oraz drewnianych kołków, czyli po wywierceniu otworu kołek trzeba wbić, a następnie wkleić i po problemie.

Korekta profili, czyli szybko i dobrze

Czas przejść do kolejnego etapu, a dokładnie korekty profili. Jeżeli ramy odkształcają się, albo też powstały uwypuklenia bądź ubytki, do tego drewno zaczęło butwieć, to czas najwyższy na podjęcie radykalnych kroków. Tutaj znowu sprawdzą się kleje epoksydowe, które zawsze warto posiadać. Wszelkie wypukłości trzeba zeszlifować i wyrównać całkowicie ich powierzchnię. Jeżeli gdzieś widoczne są ubytki, to wtedy należy je uzupełnić i dopasować do powierzchni szlifując. Można też nakleić paski forniru, używając właśnie kleju. I oczywiście na końcu znowu konieczne jest całkowite wyszlifowanie powierzchni. Mamy dla Was mały patent, otóż jeżeli zastanawiacie się, jak sprawdzić przyleganie skrzydła do ościeżnicy, to polecamy użycie plasteliny, którą trzeba wkleić do wrębu i zasłonić folią, następnie zamykamy i otwieramy okno i już wiemy, jaki profil uszczelek potrzebujemy.

Szyby osadzone przy zastosowaniu kitu – co można zrobić?

Wiele, szczególnie starych, okien ma szyby osadzone przy zastosowaniu kitu. Ale z biegiem lat kit może się wykruszać bądź też pękać, ale z taką naprawą można sobie szybko i stosunkowo prosto poradzić. Stary kit należy najpierw usunąć i zeszlifować, ale trzeba to robić bardzo ostrożnie, bo niestety można szybko zarysować szybę, a tego chcemy uniknąć. Po tym etapie trzeba już przejść do realnej naprawy, a więc w ubytki należy nałożyć masę akrylową. Tutaj możecie użyć szpachelki, wtedy praca będzie jeszcze łatwiejsza i oczywiście szybsza.

Wiele prac można wykonać samodzielnie, ale trzeba wykazać odrobinę zaangażowania i zwyczajnie się postarać. Wtedy efekt może być naprawdę świetny, a przy okazji dodatkowo zaoszczędzimy. Nie bez znaczenia jest też fakt, że samodzielnie wykonywane prace i naprawy dają satysfakcje. A więc dlaczego nie spróbować? Zachęcamy do wykonania renowacji okien, kierując się naszymi radami.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNOŚCI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach