Szukaj w serwisie

Kategorie:

Produkty budowlane | Praktyczne porady | Przed budow± | Fundamenty | ¦ciany i elewacje | Dach i rynny | Izolacje i ocieplenia | Stropy | Okna i parapety | Drzwi i bramy gara¿owe | Chemia budowlana | Technologie | Klinkier

Trudna woda w domu i na budowie

kategoria: ¦ciany i elewacje , opracowanie: Redakcja,¼ród³o: Solbet
Trudna woda w domu i na budowie
Trudna woda w domu i na budowie [fot.: Solbet]

Do ekspertów firmy SOLBET czêsto trafiaj± zapytania, jak poradziæ sobie w nietypowej sytuacji. Jeden z problemów ostatnio rozstrzyganych dotyczy³ 20-letniego domu, w którym ¶ciany piwnic s± zbudowane z bloczków z betonu komórkowego.


¦ciany w tym domu nie s± zaizolowane (izolacja jest zalecana przy ¶cianach piwnic i fundamentowych ka¿dego rodzaju), ale przez dwie dekady u¿ytkowania budynku nie by³o ¿adnych problemów.

Z powodu warunków pogodowych opisanych powy¿ej od wczesnej jesieni w piwnicy tego domu zalega woda. W³a¶ciciel przez kilka miesiêcy stara³a siê na bie¿±co wypompowywaæ wodê z piwnic, obawiaj±c siê, ¿e ¶ciany z betonu komórkowego poddane d³ugotrwa³emu dzia³aniu wilgoci strac± swoj± no¶no¶æ, co doprowadzi do uszkodzeñ w ca³ym budynku. Dodatkowo niepokoi³ siê tym, ¿e mokre ¶ciany poddane dzia³aniu mrozu zaczn± pêkaæ. Jak beton komórkowy zachowuje siê wobec wody i mrozu?


Beton komórkowy a dzia³anie wody

Jest wiele cech opisuj±cych zachowanie materia³u wobec dzia³aj±cej na niego wilgoci. Jedn± z nich jest podci±ganie kapilarne, które okre¶la poziom wilgoci, jaki materia³ jest w stanie podci±gn±æ kapilarnie w okre¶lonym czasie. Im mniejsze podci±ganie kapilarne, tym materia³ jest w stanie przyj±æ mniej wilgoci. Podci±ganie kapilarne betonu komórkowego jest, jak na materia³ porowaty, bardzo niskie.

zdjecie
Opracowanie: Tomasz Rybarczyk na podstawie podrêczników akademickich do fizyki budowli
Bardzo wa¿ne jest, aby materia³ z którego wykonana jest ¶ciana by³ w stanie wilgotno¶ci sorpcyjnej (powietrzno-suchej). Ewentualne zawilgocenie mo¿e mieæ tylko charakter przej¶ciowy.

Za ustabilizowanie siê ¶ciany pod wzglêdem wilgotno¶ciowym odpowiedzialna jest m.in. cecha paroprzepuszczalno¶ci materia³u. Parametrem opisuj±cym tê cechê jest wspó³czynnik dyfuzji pary wodnej µ. Dziêki du¿ej ilo¶ci porów bloczki SOLBET maj± znakomit± paroprzepuszczalno¶æ. Dla materia³u SOLBET wspó³czynnik µ wynosi 5÷10, w zale¿no¶ci od klasy gêsto¶ci. Im mniejszy wspó³czynnik µ, tym materia³ jest bardziej paroprzepuszczalny i lepiej oddaje wilgoæ.

zdjecie
Opracowanie: Tomasz Rybarczyk na podstawie podrêczników akademickich do fizyki budowli
Badania budynków zalanych podczas powodzi w 1997 roku potwierdzi³y ten fakt. Zawilgocone ¶ciany z betonu komórkowego szybko odsycha³y, wracaj±c do stanu wilgotno¶ciowego sprzed powodzi. Przy tym stwierdzono, ¿e materia³ zachowywa³ wszystkie swoje parametry nie poddaj±c siê destrukcji.

W opisanym przypadku dodatkowo zalegaj±ca woda by³a poni¿ej poziomu przemarzania, wiêc sytuacja nie by³a z³a. Dlatego w sytuacji zalegaj±cej w piwnicy wody ekspert SOLBETU doradzi³, by wodê pozostawiæ i poczekaæ, a¿ stopniowo ona sama odparuje i wsi±knie w glebê a ¶ciany wyschn±. Dzia³ania przyspieszaj±ce ten naturalny proces nie s± konieczne.

Budowa bezpieczna

  • Bior±c pod uwagê zachowanie siê betonu komórkowego wobec oddzia³ywania wody nale¿y stwierdziæ, ¿e czynniki atmosferyczne nie wp³ywaj± niekorzystnie na ten materia³ tak¿e w trakcie budowy. Nawet, je¶li inwestora zaskocz± obfite opady deszczu, czy te¿ ostra zima, nie musi siê obawiaæ, ¿e niezamkniêty stan surowy jego inwestycji bêdzie niszcza³. ¦ciany z betonu komórkowego odeschn±, nie zmieniaj±c swoich w³a¶ciwo¶ci, a wszystkie parametry cechuj±ce bloczki zostan± zachowane. Inwestor mo¿e spaæ spokojnie, bo ze ¶cian± z betonu komórkowego nic z³ego siê nie stanie - mówi Tomasz Rybarczyk, product manager SOLBET.

autor: opracowanie: Redakcja,¼ród³o: Solbet

powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G£ÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNO¦CI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach