Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowo¶ci rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzêdzia | Zabytki

Tutaj jeste¶: Aktualno¶ci / Finanse

W budownictwie mieszkaniowym dla wszystkich 7% VAT

kategoria: Finanse, Anna Waszczuk, Analityk Rynku Xella Polska Sp. z o.o.

Utrzymanie stawki VAT na niezmienionym poziomie umo¿liwi³o wydanie przez ministra finansów rozporz±dzenia wykonawczego do ustawy o VAT z dnia 24 grudnia 2007 r., którego przepisy wesz³y w ¿ycie 1 stycznia 2008 r. Podkre¶liæ nale¿y fakt, ¿e Polska jest prekursorem takiego rozwi±zania, poniewa¿ rozporz±dzenie to, po uprzednim uzyskaniu akceptacji przez ministrów finansów UE, wesz³o w ¿ycie jeszcze przed nowelizacj± unijnej dyrektywy o VAT.

Wynegocjowana w traktacie akcesyjnym preferencyjna stawka VAT na roboty budowlano - monta¿owe, remonty i obiekty mieszkaniowe obowi±zuje w niezmienionej wysoko¶ci 7% d³u¿ej ni¿ przewidywa³y to pierwotne ustalenia, tj. równie¿ po 31 grudnia 2007 r. Termin jej obowi±zywania wyd³u¿ono do 1 stycznia 2011 r. Preferencyjna stawka VAT dotyczy us³ug budowlanych ¶wiadczonych przy budowie i/lub remoncie obiektów budownictwa mieszkaniowego (z wy³±czeniem lokali u¿ytkowych), lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych oraz budynków instytucji ochrony zdrowia ¶wiadcz±cych us³ugi zakwaterowania z opiek± lekarsk± i pielêgniarsk±, zw³aszcza dla ludzi starszych i niepe³nosprawnych, a tak¿e obiektów budownictwa mieszkaniowego, z wy³±czeniem lokali u¿ytkowych oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych.

Wej¶cie w ¿ycie rozporz±dzenia w praktyce oznacza zrównanie praw wszystkich nabywców domów i mieszkañ. Mo¿liwo¶æ korzystania z ni¿szej stawki VAT bêd± mia³y zarówno osoby planuj±ce budowê domu czy zakup mieszkania objêtego definicj± budownictwa spo³ecznego, jak i osoby, które planuj± budowê domu lub zakup mieszkania o powierzchni przekraczaj±cej limity ustalone w tej definicji, tj. 300 m² dla domów jednorodzinnych i 150 m² w przypadku mieszkañ. Skorzystaj± na tym inwestorzy realizuj±cy projekty o wiêkszych powierzchniach ni¿ przewiduje to definicja budownictwa. Oczywi¶cie nie zmienia to faktu, ¿e inwestorzy, którzy bêd± realizowali projekty zgodne z definicj± budownictwa spo³ecznego, równie¿ po tym okresie przej¶ciowym, tj. po 1 stycznia 2011 r., zachowaj± mo¿liwo¶æ korzystania z preferencyjnej stawki VAT. Pozostali zap³ac± wy¿sz± stawkê VAT za ka¿dy dodatkowy metr powy¿ej okre¶lonych limitów.

Gdyby dosz³o do podwy¿ki stawki VAT, ceny mieszkañ i domów mog³yby wzrosn±æ o kilkana¶cie procent.

Niestety ci±gle brak jest zdecydowanych dzia³añ ze strony rz±du, maj±cych na celu d³ugofalowe wsparcie rozwoju budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Zgodnie z najnowszymi danymi GUS, w ci±gu 11 miesiêcy ubieg³ego roku oddano do u¿ytku 115,5 tysi±ca mieszkañ. Wprawdzie liczba ta by³a o 16,3% wy¿sza w porównaniu z rokiem 2006, jednak wska¼nik liczby mieszkañ oddawanych do u¿ytku na tysi±c mieszkañców w Polsce (3,03) jest jednym z najni¿szych w Europie.

autor: Anna Waszczuk, Analityk Rynku Xella Polska Sp. z o.o.

powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G£ÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNO¦CI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach