Szukaj w serwisie

Kategorie:

Produkty budowlane | Praktyczne porady | Przed budow± | Fundamenty | ¦ciany i elewacje | Dach i rynny | Izolacje i ocieplenia | Stropy | Okna i parapety | Drzwi i bramy gara¿owe | Chemia budowlana | Technologie | Klinkier

Tutaj jeste¶: Budowa i remont / Dach i rynny

Wbudowanie lukarny w dach

kategoria: Dach i rynny , Przemys³aw Szlagowski
Wbudowanie lukarny w dach
Lukarna typu wole oko jest jedn± z najtrudniejszych do wykonania [for.: Atlas]

Lukarna triumfalnie powraca na dachy naszych domów. Pe³ni nie tylko funkcjê praktyczn± - do¶wietla poddasza - ale jest tak¿e wyszukanym elementem architektonicznym. Ma dodawaæ budynkowi uroku i atrakcyjno¶ci. Warto wiedzieæ, ¿e lukarnê mo¿na wbudowaæ w ju¿ istniej±cy dach.

Lukarna to rodzaj drewnianej nadbudówki na dachu, w której umieszczone jest okno. Sk³ada siê ze ¶cianki frontowej z otworem okiennym, os³onowych ¶cianek bocznych oraz zadaszenia. ¦ciankê frontow±, która stanowi równocze¶nie oparcie dla zadaszenia, wykonuje siê z drewna lub - w lukarnach szerszych - jako ¿elbetow±.

Konstrukcja lukarny

Lekk± konstrukcjê lukarny buduje siê miêdzy krokwiami. ¦cianki lukarny to kilka desek (o grubo¶ci ok. 40 mm i szeroko¶ci 10-15 cm), przybitych do krokwi w rozstawie co 60 cm. Na nich opiera siê daszek (najczê¶ciej jednospadowy). Szkielet lukarny mo¿na usztywniæ, obijaj±c go na zewn±trz, na przyk³ad wodoodporn± sklejk±. Takie okna, mimo ¿e wype³niaj± ca³± powierzchniê czo³ow± lukarny, s± z regu³y zbyt ma³e, dlatego zwykle buduje siê kilka lukarn obok siebie.

Je¿eli chcemy zbudowaæ wiêksz± lukarnê na ju¿ istniej±cym dachu, wówczas musimy siê zdecydowaæ na zmiany w jego konstrukcji. Trzeba bowiem przeci±æ jedn± lub dwie krokwie. Krokwie krawêdziowe nale¿y wzmocniæ chocia¿by przez ich podwojenie. Konstrukcja jest podobna, jak w przypadku lukarny pomiêdzy dwiema krokwiami, jednak ze wzglêdu na jej szeroko¶æ (zwykle ok. 180 cm) daszek zwykle jest dwuspadowy. Lukarnê, tak jak ca³y dach, musimy ociepliæ we³n±. Niezbêdne s± równie¿ folie paro- i wiatroizolacyjne.

Monta¿

Lukarnê od wewn±trz najczê¶ciej wykañcza siê p³ytami gipsowo-kartonowymi. Spoiny pomiêdzy nimi nale¿y wype³niæ gipsow± mas± szpachlow±.

zdjecie
Lukarny jednospadowe [fot.: Atlas]
Od strony zewnêtrznej lukarnê wykañczamy zwykle deskami, ale mo¿na j± te¿ otynkowaæ. Wówczas nale¿y przykleiæ (lub zamocowaæ mechanicznie) do niej p³yty styropianowe grubo¶ci min. 4 cm i u³o¿yæ na siatce z w³ókna szklanego tynk cienkowarstwowy. Rodzaj tynku powinni¶my dobraæ tak, aby pasowa³ do elewacji budynku. Mo¿e to byæ tynk mineralny lub akrylowy, tynk silikonowy lub silikatowy. Je¿eli dom jest murowany, mo¿emy - chc±c zachowaæ jednolity wygl±d - zamiast drewnianych ¶cianek lukarny postawiæ murowane. Murujemy je z takiej samej ceg³y jak ¶ciany budynku, u¿ywaj±c wodo- i mrozoodpornej zaprawy murarskiej.

Kszta³t i rozmieszczenie

Dobrze zaprojektowane i ciekawie wykoñczone lukarny s± bardzo efektownym detalem architektonicznym. Pasuj± zarówno do budynków o tradycyjnej architekturze, jak i tych nowoczesnych. Urozmaicaj± kszta³t dachu, tworz±c w nim za³amania i nisze. Najczê¶ciej spotykamy lukarny prostok±tne, ale mog± te¿ mieæ bardziej wyrafinowane kszta³ty. Wyj±tkowo urokliwe s± tzw. wole oczka, lub lukarny owalne, czy trójk±tne.

zdjecie
Lukarny dwuspadowe [fot.: Shutterstock]
O rozmieszczeniu lukarny i jej kszta³cie decyduje w du¿ej mierze symetria dachu i k±t jego nachylenia. Lukarny najlepiej wygl±daj± na dachach stromych o nachyleniu powy¿ej 45°, posadowionych na wysokich (powy¿ej 1 m) ¶ciankach kolankowych. Skosy dachowe nie ograniczaj± wówczas nadmiernie dop³ywu ¶wiat³a dziennego, a wnêka lukarny nie jest zbyt g³êboka.

Zadaszenie lukarny

Zadaszenie lukarny mo¿e mieæ formê jedno-, dwu- lub czterospadowego daszku b±d¼ ³uku. Pokrywa siê je tym

zdjecie
Lukarna czterospadowa [fot.: Atlas]
samym materia³em, co dach budynku. Na zadaszenie lukarny ³ukowej potrzebna jest dachówka o specjalnym kszta³cie, daj±ca siê uk³adaæ na ³ukach, na przyk³ad karpiówka.

Na wiêkszych daszkach warto zamontowaæ rynny, które ochroni± ¶ciany lukarny przed pryskaj±c± wod± i odprowadz± jej nadmiar na g³ówn± po³aæ dachu. Najlepiej, gdy zadaszenie tworzy jak najdalej wysuniêty okap, wtedy sp³ywaj±ca woda nie bêdzie zalewa³a szyb. Nale¿y pamiêtaæ tak¿e o uszczelnieniu po³±czenia ¶cianek bocznych lukarny z po³aci± dachow±, aby zabezpieczaæ przed przenikaniem w g³±b dachu wody opadowej i tej z topniej±cego ¶niegu, który w tym miejscu gromadzi siê zwykle w wiêkszej ilo¶ci. W tym celu montuje siê tam szerokie blachy koszowe i zak³ada dodatkowe uszczelki zapobiegaj±ce przenikaniu wody pod pokrycie.

autor: Przemys³aw Szlagowski

powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G£ÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNO¦CI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach